Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle, 1996 yılında Hakkari Çukurca’da vatani görevini yaparken teröristlerce çıkan çatışmada şehit düşen Jandarma Er Selim Bingöl’ün annesi Mürvet Bingöl ve 2016 yılında Diyarbakır Bağlar İlçe Emniyet Müdürlüğü binasına teröristlerce düzenlenen bombalı saldırıda şehit düşen Polis Memuru Semih Turgut'un annesi Elmas Turgut’u ziyaret etti.

Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel yayımladığı mesajda, “Hayatımızın her alanında etkin bireyler olarak yer alan, her anımızı daha özel kılarak güzelleştiren, önce aile dolayısıyla da insanlığın gelişimi için temel unsur olan tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum.

Kurtuluş Savaşı sırasında ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarında fedakârlıklarıyla yeniden devlet kurma yükünü omuzlayan, tarihimizde destan yazmış Nene Hatun, Şerife Bacı, Onbaşı Halide Edip ve adı bilinmeyen nice kadınlarımıza; Cumhuriyetimizin banisi Mustafa Kemal Atatürk “Dünyada her şey kadının eseridir.” sözüyle geçmişten geleceğe Türk Kadınına hak ettiği değeri pek çok Avrupa ülkesinden daha önce vermiştir.  Anadolu erenlerinden ve ilimizin manevi şahsiyetlerinden Hünkâr Hacı Bektaş Veli kadına “Eşitim” demiş, “Kadınlarınızı okutun” diye öğütlemiştir. Hünkâr bu yaklaşımı ile kadının toplumdaki önemine vurgu yaparak evrensel bir mesaj vermiştir.

Bu bağlamda eşitlik, adalet ve barış için bir araya gelmelerinin başlangıcı kabul edilen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, tüm dünyada kadınların toplumdaki konumunun güçlendirilmesi adına çok büyük bir öneme sahiptir. Böylelikle kadınların hayatın bütün alanlarında etkin bir şekilde var olmalarını sağlamak ise hepimizin ortak sorumluluğudur. Bu duygu ve düşüncelerle; yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren, üreten, eğiten, yetiştiren ve özverinin timsali olan başta afet bölgesinde evladını, eşini kaybeden kadınlarımız ile şehitlerimizin ve gazilerimizin kıymetli anneleri ve eşleri olmak üzere tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” ifadelerinde bulundu.