Vatan Partisi,Nevşehir İl Başkanı Meliha Atalay “30 Ağustos Zafer Bayramı” nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Vatan Partisi,Nevşehir İl Başkanı Meliha Atalay mesajında: Değerli Halkımıza,bugün 30 Ağustos  Zafer Bayramımızın 101.yıldönümüdür,hepimize Bütün Türk Milletine kutlu olsun.Mustafa Kemal Atatürk’ün  “Düşman topyekun imha edilecektir”emri ile  26 Ağustos 1922 sabaha karşı saat 05.30 başlayan  “Başkomutan Büyük Meydan Muharebesi”,5 gün, 5 gece sürmüş ve Atamızın gösterdiği gibi tam ve mutlak zaferle sonuçlanmıştır.

Atatürk, kendi yazdığı  “NUTUK” kitabında 30 Ağustos  Büyük Zaferini  şöyle ifade etmektedir. “Her evresi ile düşünülmüş,hazırlanmış,yönetilmiş ve Utkuyla sonuçlandırılmış olan bu savaşlar (Sakarya Meydan Savaşı da dahil)Türk Ordusunun,Türk subaylarının ve Komutanlarının yüksek güçlerini ve yiğitliklerini tarihte bir daha saptayan ulu bir yapıttır/eserdir.Bu yapıt,Türk Ulusunun özgürlük ve bağımsızlık  düşüncesinin ölümsüz anıtıdır.Bu yapıtı yaratan bir ulusun çocuğu, bir ordunun Başkomutanı olduğum için sevincim ve mutluluğum sonsuzdur’’.

Değerli Halkımız,Atatürk’ün işaret ettiği önemli vurgulara göre,30 Ağustos Büyük Zaferi her şeyin sona erdiği değil,Ülkemiz ve milletimiz için henüz yeni başladığıdır.Bu konuda  30 Ağustos 1924 tarihinde,Dumlupınar Çal Köyünde “Meçhul Asker Abidesi” temelinin atılmasında söylediklerine bakıyoruz.

-Artık vatan imar istiyor,zenginlik ve refah istiyor.İlim ve marifet,yüksek medeniyet hür fikir ve hür zihniyet istiyor.

-Şeref ,namus,BAĞIMSIZLIK,hakiki varlık, Vatanın bu taleplerini yerine getirmek için esaslı ve ciddi bir surette çalışmayı/ÜRETMEYİ  emrediyor.

-Milletimiz daha önemli bir zafer peşindedir.Bu da iktisat alanındakibaşarılarla mümkün olacaktır.Bilirsiniz ki iktisaden zayıf bir millet fakirlik ve sefaletten kurtulamaz.Toplumsal ve siyasi felaketlerden kurtaramaz.

-Vatanımızda hür ve mesut yaşayabilmek için hakimiyetimize sahip çıkmak ve Cumhuriyet bayrağı altında bütün evlatlarını toplu ve dikkatli bulundurmak  gereklidir diyerek, emaneti memleketimizin gençliğine bırakıyor.Bizler Atamızı ne kadar anladık?Gerçekten O’nun gösterdiği yolda yürüyor muyuz?

Şimdilerde hepimize düşen görev, vatanımızı sevmeyi, ona sahip çıkmayı,varlıklarımızı israf etmeyip-korumayı öğrenmek ve öğretmektir.Gençlerimizi bilimin ilkeleri ile başı dik ve yüce duygularla yetiştirmek, onları çok çalışıp üretime  özendirmek,başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu vatanı bize   emanet edenlere karşı borcumuzdur.Bu görüş ve anlayışla, hepimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun.

Kamuoyuna saygı ile iletiriz.  29 Ağustos 2023

Prof. Dr. Meliha Atalay    

Vatan Partisi Nevşehir İl Başkanı