Sıcak hava balonculuk sektörünün lider kuruluşlardan birisi olan VoyagerBalloons Kayseri'nin Yeşilhisar ilçesinde bulunan Soğanlı Vadisinde ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Balonculuk sektöründe ilkleri gerçekleştiren ve dünyanın sıcak hava balonculuğunda merkezi konumunda ki Kapadokya’da faaliyetlerini yürüten VoyagerBalloons 2 yıldır yürüttüğü çalışmaların karşılığını Kayseri Soğanlı’da uçarak aldı.

Kilise ve manastırları, ilginç kaya oluşumlarıyla Kapadokya'nın uzantısı olan Soğanlı Vadisi'nde ilk kez sıcak hava balonu havalandı. Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesinde yer alan güvercinlik, mağara, barınak, kilise ve manastır olarak kullanılan ilginç kaya oluşumlarıyla Kapadokya'yı andıran Soğanlı Vadisi'nde, ilk kez sıcak hava balonu havalandı.

Sivil Havacılık Genel Müdürü SHGM Bahri Kesici’nin destek ve teşvikleriyle Soğanlı’da yapılan ilk uçuş Nevşehirli firma VoyagerBallloonsun 3 sıcak hava balonunu Soğanlı vadisinde uçurmasıyla gerçekleşti. VoyagerBalloons sahipleri M. Halis Aydoğan ve Tevfik Ölmez’in 2 yıldır yürüttüğü planlama ve çalışma, Kayseri Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi'nin girişimleriyle organize edilen etkinlik sabahın ilk ışıklarıyla sıcak hava balonlarının şişirilmesiyle başladı.

Kayseri Valisi Şehmuz Günaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız ve il protokolünün de katıldığı etkinlikte, 3 sıcak hava balonu Aziz Barbara (Tahtalı), Karabaş, Kubbeli, Yılanlı kiliselerinin yanındaki düzlükten aynı anda yükseldi.Günaydın, Büyükkılıç, Yıldız'ın da içinde bulunduğu balonlar, peribacası oluşumlarının da yer aldığı Soğanlı Vadisi boyunca seyrederek bölgenin güzelliklerini havadan görme şansı tanıdı. Yaklaşık 45 dakika havada kalan balonlar, Soğanlı yakınındaki araziye iniş yaptı.Balon turuna katılan AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Kayseri turizmine büyük katkı sağlayacak bir emeğin eşiğinde bulunulduğunu söyledi.Sıcak hava balon turizminin Soğanlı'ya ve Kayseri'ye hayırlı olmasını dileyen Yıldız, Kayseri'nin sadece sanayi ve ticaretiyle değil, aynı zamanda turizm faaliyetleriyle de Türkiye sınırlarının dışına taşan bir üne sahip olduğunu dile getirdi.