Nevşehir Vatan Sevdalıları Derneği Başkanı İhsan Biçkin'in kaleme aldığı o yazı;

YANIMIZDA HUZUR

Değerli okurlar uzun zamandır köşemde yazı kaleme almıyordum. Bunun sebepleri vardı, sebeplerini tabi ki burada saymayacağım. Bugün yazmaya karar verdim.

            İnsanoğlunun yaşamında huzur, güzellik, çile, cefa, sefa keder, sıkıntı gibi olgular hayatımızın akışını ne kadarda etkiliyor ve bizleri yönetiyor. Elbette her insan bunlardan aynı şekilde etkilenmiyor belki de ruh yapımızdan kaynaklanıyor bunları psikolog, sosyologlara bırakalım.

            Hani dedim ya uzun zamandır yazmadığımı belki de benim ruh halim yakınlarımın sağlık sorunu yaşaması nedeniyle bu durumdan etkilenerek hayatta yapmak istediğin ve yaşamak istediklerini törpülüyor. Bu gün yani 24.08.2022 günü önceki sıcak günlerde uyumamam rağmen uyuyamadım. Sabah ezanı okundu ezanı dinledim ve sabah namazını kıldım. Uykusuzluk insanı huzursuz etse de bir çıkış yolu ararcasına, içimden bu saatlerde dışarısının çok serin olacağını,  Kapadokya nın her hangi bir yerine gitmeye karar verdim ve aracımla öylede yaptım.  Nevşehir, Göreme, Çavuşin yolunu takiple Çavuşinin sokaklarından geçerek en yüksek yerlerinden bir tepeye ulaştım. Kimsecikler yoktu, bölgede sıcak hava balonları yeni havalanıyorlar. 5-10 Dk geçtikten sonra ticari taksiler ile insanlar gelmeye başladı özel araçlarda geldi, birde klasik sayılabilecek bir araç ile gelin damat adayları anlarını ölümsüzleştirmek için geldiler. Bu kadar kısa sürede seyir tepesi kalabalıklaştı, yabancı uyruklu insanlar da (Turist) geldi. Herkesin elinde telefon veya fotoğraf makinası o anlarını ölümsüzleştiriyorlar. Sıcak hava balonları yükselmiş havada süzülürken, neredeyse oradaki her kes kendilerini balonlar ile kadraja girmesi için bir çaba içindeler. Fotoğrafçı kardeşimiz ise işi gereği gelin ve damat adayına en güzel anları kadraja sokabilmek için yoğun çaba içinde. Herkes mutlu o anlarını artık fotoğraflayarak ölümsüzleştirmişler. Bu arda sıcak nedeniyle uyuyamadığımı söylemiştim geldiğim yer çok serin güneşin doğuşunu izlemek harika e bende izlemenin dışında tabi ki resim ve video çekimlerim oldu.

            Güneş doğmuş, sıcak hava balonları artık yere inmiş seyir tepesindeki gelin damat adayı, insanlar dağılmaya başlamıştı e haliyle bende zamanın geldiğini düşünerek bulunduğum seyir tepesinden ayrıldım. Aracımda bulunan araç kamerasını açarak seyir tepesinden Çavuşin merkezine kadar o daracık ve kaldırım taşları ile döşenen ve çok virajlı yolunda, aracın Radyosunda TRT Türkü açık e türkü(ler)de güzel, hele birde Nevşehir türküsü çalsa idi daha keyifli bir yolculuk olurdu.

            Yazıyı hazırladığım sırada telefonum çaldı arayan bir arkadaş Merkez Bankası faizi açıklamış, arkadaş; faiz açıklandı ya döviz ve altında düşüş var yeni bir miktar döviz almıştım zarardayım. Bende TL var mı dedim evet var dedi iyi işte dövizde kaybettiklerini TL değer kazandığı için ondan dolayı kazançlısın dedim, biraz sensizlikten sonra doğrusun dedi. Yazıyı hazırlarken Yavuz Bahadıroğlu nun Ayet Ayet İnsan Kitabındaki şu kıssası hatırlıyorum; küçük oğlu ile yıllardır aralarındaki bir dargınlık nedeniyle görüşmüyor ama oğlu o gece gelecek, yazar hiç uyumadı oğlunu geleceğinden dolayı uykusuzluğu bile ona huzur verdi gözleri hep sevgi ile ıslandı. Bekledi bekledi oğlu gelmedi, hatasını anladı olmadık şeyler ile oğlunu çok huzursuz ettiğini… Kısacası hayatımızdaki kazançları mızı olumsuz görmeyelim, anımızdaki huzuru bozmasın. Allah bizlere sağlıklı, sıhhatli bir hayat nasip etsin.

Bu arada sevgili editör her ne kadar TRT Türkü de Nevşehir türküsü çalmasa da videoya bir Nevşehir türküsü editliyorum paylaşırsan sevinirim.       

İhsan BİÇKİN

   24.08.2022