Kapadokya Bölgesinde, geride bıraktığımız 2023 yılında %21 oranında artışla 4 Milyon 826 bin 662 yerli ve yabancı turistle tüm zamanların turizm rekoru kırıldı.

Dünyanın gezilebilir en büyük yeraltı şehri olan Kaymaklı Yeraltı Şehri bu senede yeraltı şehirleri içerisinde en çok gezilen yeraltı şehri oldu. Kaymaklı Yeraltı Şehri yerli ve yabancı turistler tarafından en çok tercih edilen nokta oldu.

Kaymaklı Yeraltı Şehri tüm yeraltı şehirleri içerisinde 559 bin 527 yerli yabancı konuklarıyla en çok ziyaretçi ağırlayan nokta olmayı başarırken, Kaymaklı’yı, 417 bib 843 kişi ile Derinkuyu izledi.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Nevşehir İli, Kaymaklı kasabasında bulunan Kaymaklı Yeraltı şehri Nevşehir’e 20 km mesafede olup 1964 yılında ziyarete açılmıştır. Toplamda 8 kattan oluşan şehrin ilk katı Hititler Dönemi’nde yapılmıştır. Roma ve Bizans Dönemleri’nde de diğer alanların oyularak genişletilmesi suretiyle yeraltı şehri haline dönüştürülmüştür. Bugün 4 katı ışıklandırılmış ve ziyarete açılmıştır.
Tüf kayalara oyulmuş bu yeraltı şehri bir kitlenin geçici olarak yaşayabilmesi için gerekli tüm barınma şartlarını haizdir. Dar koridorlarla birbirlerine bağlanan oda ve salonlar, şarap depoları, su mahzenleri, mutfak ve erzak depoları, havalandırma bacaları, su kuyuları, kilise ve dışarıdan gelebilecek herhangi bir tehlikeyi önlemek için kapıyı içten kapatan büyük sürgü taşları vardır.