banner461

NEVÜ’den “Vefatı’nın 600. Yıl Dönümünde Süleyman Çelebi ve Mevlit Geleneği

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) tarafından, “Vefatının 600. Yıl Dönümünde Süleyman Çelebi ve Mevlit Geleneği” konulu panel düzenlendi.

banner15
NEVÜ’den “Vefatı’nın 600. Yıl Dönümünde Süleyman Çelebi ve Mevlit Geleneği
07 Ekim 2022 Cuma 18:20

banner134

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) tarafından, “Vefatının 600. Yıl Dönümünde Süleyman Çelebi ve Mevlit Geleneği” konulu panel düzenlendi.

UNESCO ve Cumhurbaşkanlığı tarafından 2022 yılı anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınan ve halk arasında “Mevlid” olarak anılan Vesîletü’n-Necât’ın yazarı Süleyman Çelebi’yi vefatının 600’üncü yılanda anma etkinlikleri kapsamında, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Kapadokya Araştırma ve Uygulama Merkezi, Halkbilimi Kulübü, Türk Halkbilimi Bölümü ve Kapadokya Yaşayan Miras Müzesi işbirliğinde “Vefatı’nın 600. Yıl Dönümünde Süleyman Çelebi ve Mevlit Geleneği” konulu panel düzenlendi.

NEVÜ Vali Şinasi Kuş Kültür ve Kongre Merkezi Karavezir Konferans Salonu’nda düzenlenen panele; NEVÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Hilmi Çolakoğlu, Nevşehir İl Müftü Yardımcısı Mahmut Taşyapan, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Ensar Çetin, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zülfikar Durmuş, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

NEVÜ İlahiyat Fakültesi Türk Din Musikisi Anabilim Dalı Öğr. Gör. İsmail Aras’ın Kur’an-ı Kerim Tilaveti’nin ardından panele geçildi. Panelde Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) öğretim üyesi ve aynı zamanda UNESCO Türkiye Milli Komisyonu SOKÜM İhtisas Komitesi Üyesi Prof. Dr. Adem Öger, “UNESCO Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri ve Süleyman Çelebi” üzerine konuştu.

Öger, “Süleyman Çelebi’nin yazdığı Vesîletü’n-Necât isimli eser, halk arasında ‘Mevlid’ olarak bilinmektedir. Bu eser yazıldığı dönemden itibaren başta Balkanlar ve Orta Asya coğrafyaları olmak üzere pek çok ülkede mübarek gün ve gecelerde, doğum, ölüm, sünnet, evlenme, askere uğurlama gibi vesilelerle okunmaktadır. Biz de bu mübarek günde, anlamlı bir programla hem söz konusu eserin sahibi Süleyman Çelebi’yi rahmetle yad etmek hem de İslam kültüründe özellikle Hz. Peygamberin doğumunu ve bu vesileyle yapılan törenleri ve yazılan eserleri ifade eden ‘Mevlid’ konusunda bir farkındalık oluşturmak ve bu mirasın kuşaklararasında aktarımına katkıda bulunmayı hedefledik” dedi.

Öger devamında “UNESCO’nun 9-24 Kasım 2021 tarihlerinde gerçekleştirilen 41. Genel Konferansı’nda ‘Süleyman Çelebi’nin Vefatının 600. Yıl Dönümü’ Azerbaycan, Bosna Hersek, Gürcistan, Kuzey Makedonya, Romanya ile Ukrayna’nın desteğiyle ‘2022 UNESCO Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri’ arasına alındı. Bununla birlikte Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile de 2022 yılının ‘Süleyman Çelebi Yılı’ olarak kutlanması ve bu kapsamda etkinliklerin gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır” diye konuştu.

‘Mevlit ve Mevlit Geleneği’ üzerine konuşan NEVÜ Türk Halkbilimi Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Recep Tek ise “Aslı Arapça olan ‘doğurmak’ kökünden türemiş olan ve zaman ismi olarak herhangi bir kimsenin ‘doğum zamanı, doğum günü’; mekân ismi olarak da ‘doğum yeri’ anlamına gelen ‘Mevlid’ kelimesi sözlüklerde: ‘ İnsanın doğduğu yer’, ‘Doğma, dünyaya gelme’, ‘Doğulan zaman’ ve ‘Hz. Muhammed (S.A.V.)’in doğumunu anlatan eser’ şeklinde açıklanmıştır. Türk edebiyatında ‘Mevlid’ denilince Hz. Peygamber’in doğumu ve onun hayatının çeşitli safhalarını anlatmak için kaleme alınmış eserler akla gelmekle beraber Hz. Ali ve Hz. Fatıma ile birlikte sınırlı da olsa bir velinin, mürşidin hayatını anlatan mevlidler de yazılmıştır.

Süleyman Çelebi’nin Vesîletü’n-Necât’ı da araştırmacılar tarafından en eski ve en güzel mevlit olarak kabul edilmektedir. Süleyman Çelebi’nin Vesîletü’n-necât’ı ile birlikte Türk edebiyatında 200’ün üzerinde mevlit metni yazılmıştır. Dolayısıyla ilk mevlid metni Süleyman Çelebi’nin Vesîletü’n-necât isimli eseri olmamakla beraber, bu eser Türk edebiyatında mevlit türünde bir çığır açmış ve bu metin, kendisinden sonra kaleme alınan mevlit metinlerine bazen doğrudan mısralarıyla bazen de içeriğiyle bir ilham kaynağı olmuş, yol göstermiştir” diye konuştu.

Tasavvuf Musikisi dinletisi ve Türk Halkbilimi Bölümü öğrencisi Orhan Tosun’un Mevlit icrasıyla devam eden panel, konuşmacılara ve emeği geçenlere NEVÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hilmi Çolakoğlu’nun teşekkür belgesi takdimi ve katılımcılara ‘Mevlid Kandili’ münasebetiyle tatlı ikramıyla sona erdi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.