Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Nevşehir İl Temsilcisi Psk. Dan. Ömer SEVİÇ YKS tercihi yapacak olan öğrencilere uyarılarda bulundu.

Seviç, yaptığı açıklamada dört bölümü tercih edecek olan öğrencilerin daha dikkatli olması gerektiğini vurguladı. Bu bölümler;

1-Bilgisayar Mühendisliği

2-Yazılım Mühendisliği

3-Hukuk

4-Yönetim Bilişim Sistemleri

Son yıllarda bu bölümlere ilginin artmasıyla her geçen yıl sıralamaları bir önceki yıla göre yükseliyor. Bundan dolayı bu bölümleri tercih edecek öğrencilerin açıkta kalmamak adına sıralamalarının çokça altında kalan üniversiteleri de tercih listelerinde bulundurmaları daha sağlıklı olacaktır. Örneğin, 30.000 sıralama ile bu bölümlere başvuru yapacak öğrenciler geçen yıl en az 60.000 sıralama ile öğrenci kabul eden üniversiteleri de tercihlerine eklemelidir.

6-12-6 Kuralı

Bu yıl üniversiteye yerleşmek isteyen öğrenciler 6-12-6 kuralına tabi bir tercih listesi düzenlemelidir.

6-12-6 kuralına göre ilk 6 tercihe sınav sonucunun üzerinde sıralamalarla öğrenci kabul eden üniversiteler, 7-18. tercihlere sınav sonucumuzla eş değer sıralamalarda üniversiteler, son 6 tercihimize ise sınav sonucumuzun altında sıralamalarda garanti olarak görülen üniversiteler eklenmelidir. 

Not: Tercih sayıları kuralın genel çerçevesine uyularak esnetilebilir. Örneğin,5,12,7 veya 4-11-9 olarak yapılabilir.

SEVİÇ, sözlerini şu cümleler ile sonlandırdı; “Allah tüm öğrencilerimizin gönlüne göre versin. Tercihte bulunacak öğrencilere üniversite yaşamlarında, sınava tekrar hazırlanacak olan öğrencilere ise 2024 YKS sürecinde başarılar dilerim.”