banner461
banner195

Ziraat Odası Başkanı Ekiz,“Patates Üretim Alanlarında Daralma Olacak”

Nevşehir Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ekiz, bu yıl patates üretim alanlarında % 50 ye yakın bir oranda daralmanın yaşanabileceğini söyledi.

Ziraat Odası Başkanı Ekiz,“Patates Üretim Alanlarında Daralma Olacak”
26 Nisan 2013 Cuma 10:50

banner143
banner134

 Çiftçinin tarım kredi kooperatifleri, Ziraat Bankası ve Ziraat Odasına olan borçlarından dolayı büyük bir ekonomik dar boğaz içerisinde olduğunu belirten Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, bölgemizde alternatif ürün üretiminin artırılmasından yana olduklarını dile getirdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Niğde ve Nevşehir yöresinde özellikle patates üretimi yapılan alanlarda çeşitli alternatif ürünlerin ekiminin ve üretiminin yapılması durumunda ciddi oranda teşvikler sağlayacağına dikkat çeken Ziraat Odası Başkanı Ekiz, “Bizim sohbet ettiğimiz çiftçilerin büyük bir bölümü bölgemizde patates üretiminde % 50 seviyesinde bir düşüşün yaşanabileceğini belirtiyor. Çünkü çiftçinin alım gücü yok. Ve dolayısıyla gübre alamıyor, tohum alamıyor. Elinde araç gereci de olsa çiftçi tarım kredi kooperatifi, Ziraat Bankası ve Ziraat Odamıza borcu bulunan çiftçilerin bu yıl ekim döneminde zorlanacağını görüyoruz. Bin yandan icralık oluşu nedeniyle ekonomik sıkıntılarla boğuşan çiftçimiz, öbür yandan bu yıl nasıl edipte ekim dikim yapacağını kara kara düşünüyor. Ancak patates fiyatlarındaki küçükte olsa bir oynama önümüzdeki ekim dikim döneminde çiftçilerin umudu haline geldiğini görüyoruz. Bu koşullarda Türkiye genelinde olduğu gibi Nevşehir’de de patates üretiminde düşüş yaşanacak bu yıl. Bakanlık alternatif ürün desteğini artırdı. Gerek Nevşehir, gerekse Niğde yöresinde yağlık ayçiçeği, haşhaş ve fasulye gibi ürünlerin özellikle patates ekilen arazilerde üretilmesi durumunda teşvik verileceğini bizzat Bakanlık müsteşarımızdan duyduk.  Ak Partili Nevşehir Milletvekillerimizin de bulunduğu bir toplantı da bu konu oldu. Bu yıl ekim dönemi gecikmeden alternatif ürün desteği öncelik alır. Patates alanları daralır diye düşünüyorum. Mecburiyetten dolayı patates üretim alanlarında % 50 dolayında daralma olacak” diye konuştu.
Haber:Ali Çamur


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.