banner461
banner195

Define Avcıları Nevşehir'i Yerle Bir Etti!

Nevşehir ve Kapadokya Bölgesinde tarihi yapılar bir bir definecilerin talanına uğruyor.

Define Avcıları Nevşehir'i Yerle Bir Etti!
22 Kasım 2014 Cumartesi 23:06

banner143
banner134
Nevşehir ve çevresinde define avcıları tarihi yapıların, höyük ve mezarları tahrip ediyor.
Kapadokya genelinde bir ço karazi Kaçak defineciler tarafından delik deşik edildi. Bölge sakinleri en azından tarihi mekanların koruma altına alınmasını istiyor ama duyan yok.

Define bulmak için 15- 20 metrelik çukurlar kazdılar...

Define avcıları son olarak Dedeman otel karşısındaki tepede bulunan dağın yamacındaki araziyi tahrip etti.Alanda 1.5 metre derinliğinde çukurlar açıldığı görüldü.

İlimizde Başta Nevşehir Kale ve çevresi olmak üzere Bölgemizdeki Höyükler, tarihi mezarlıklar ve tarihi yapıların daha öncede define avcıları tarafından hazine bulma umudu ile tahrip etmişti.

Konuya ilişkin olarak Nevşehirli bir vatandaşımız fotoğrafıyla kayıt altına aldığı bu görüntü sonrası yaşadığüı şaşkınlığı bakın nasıl ifade ediyor; " Kapadokya da altın aramışlar 5 metreye 3 metre ama dibi gözükmüyor birkaç çanak çökmek kırığı ... Nasıl bir Hırs ise ... Biz 20 metreye yakın tepeden bakmaya bile korktuk :-))))))"

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
İNSANLIK... - 4 yıl önce
belediye başkani gibi tarihi yok etmediler ya...adamlar 20 metre inmişler..başklari koca kale mahallesini yedi bitirdi.daha onlada kalsalar ya..o yiktiklari yerlerin altindada neler çikartiyorlardir..kim bilir..