banner461
banner195

Emeklilere Banka Promosyonu Başka Bahara Kaldı

Türk Emekli Sen Nevşehir İl Temsilcisi Yavuz Soysaldı yaptığı yazılı basında açıklamasında: "Emekliler: Banka Promosyonu Başka Bahara Kaldı" dedi..

Emeklilere Banka Promosyonu Başka Bahara Kaldı
11 Ekim 2013 Cuma 19:07

banner143
banner134

 EMEKLİLERE BANKA PROMOSYONU BAŞKA BAHARA KALDI.

 

 

Milyonlarca memur emeklisini ilgilendiren, emekliye banka promosyonu verilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve bankalar arasında süren görüşmelerden henüz bir sonuç çıkmamıştır. Bayramdan önce verilmesi beklenilen emekliye banka promosyonu pazarlığında bir arpa boyu yol alınamamıştır.

Bugüne kadar ardı arkası kesilmeyen, gündemden düşmeyen promosyon açıklamaları, olumlu bir sonuca ulaşmayınca emeklilerimizin bu bayramda elleri boş bırakılmıştır. Promosyonun en kısa zamanda ödenmesini vaat eden ve oyalama politikası izleyen Hükümet, bankalarla pazarlık için oturduğu masadan eli boş dönmüştür. Aylardır süren görüşmelerde, bankalardan promosyon olarak ne kadar miktarda ödeme yapılabileceğine dair net bir öneri dahi alınamamıştır.

 

Malum sendika toplu sözleşme yapılırken gündemine dahi almadığı emeklilere banka promosyonu, konu gündemde yer almaya başladığından beri kendi lehine çevirmeye çalışarak, Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in de katkılarıyla toplu görüşmede memurlara ve emeklilere yaşattığı hezimeti unutturma ve kendini kurtarma operasyonu düzenlemiştir. Ancak bu kurtarma operasyonu başarısızlıkla sonuçlanmış, emekliler bir kez daha sukut-u hayale uğratılmıştır.

 

Malum sendikanın Toplu Sözleşmelerde masada Hükümetle aynı tarafta oturarak imzaladığı sıfır kazanımlı sözleşmeden sonra banka promosyonlarıyla tekrarladığı olumsuz tablo memur emeklisini yine zarara uğratmıştır. Devlet bankalarından birinin memur emeklileri ile alay eder gibi, yıllık 60-70 TL vermek istediklerini ancak bir maaş tutarında promosyon veremeyeceklerini dile getiren Çalışma Bakanı, özel bir bankanın kredi kartı kullanmaları halinde emeklilere 300 liralık puan verdiklerini unutuyor. Emekli maaşlarının %80’i devlet bankaları aracılığı ile ödeniyor. Bu bankalar çalışanlar için promosyon verebiliyorlarsa, aynı şartlarda maaş alan emeklilere promosyon ödemekten neden çekiniyorlar?

 

Promosyon için bankalardan düşük bir ödeme önerisine göz yumulmamalı, en azından çalışanlara verilen aylık maaşının %60 miktarındaki yıllık promosyon baz alınarak, emeklilere de aynı oranda yıllık promosyon verilmelidir.

 

 

 

                                                                                              Yavuz SOYSALDI

                                                                                              Türk Emekli Sen

                                                                                              Nevşehir İl Temsilcisi

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.