Kapadokya Balon Ve Kültür Yolu Festivali Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katılımıyla resmen başladı. 9 gün boyunca yüzlerce etkinliğin sanatseverlere buluşacağını vurgulayan Bakan Ersoy, tüm Nevşehirlileri festivale davet etti.

Bakan Ersoy: "Gündüz gece 7 den 70'e herkesi kapsayan, sanatın her türünü kapsayan etkinlikleri Nevşehir halkını buluşturacağız" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yaptığı açıklamasında; "Ülkemizin, bu yıl 11 farklı ilinde düzenleyeceğimiz Türkiye Kültür Yolu Festivalleri'nin ilki olan "Kapadokya Balon ve Kültür Yolu Festivali"nin açılışı dolayısıyla basın mensuplarımızla bir araya geldik.

Dünyada eşi benzeri bulunmayan peribacaları ve rengarenk balonlarla adeta bir görsel şölenin yaşandığı Kapadokya’da festival heyecanı bugün başladı. 5-13 Ağustos tarihleri arasında yapılacak Festivalimizde sergi, konser, söyleşi, atölyeler ile çocuklarımız için birbirinden keyifli ve sanat dolu etkinliklerden oluşan 300’den fazla etkinliği sanatseverlerle ücretsiz olarak buluşturuyoruz. "Kapadokya Balon ve Kültür Yolu Festivali" kapsamında 30’dan fazla mekânda yapılacak etkinliklerde 1000’den fazla sanatçı yer alacak. Sanatseverleri, 9 gün boyunca birbirinden farklı deneyimler yaşamak üzere Kapadokya'ya bekliyoruz." dedi.

Tüm Nevşehirlileri festivale davet eden Bakan Ersoy, "Nevşehirlilerden beklentim bu fırsatı kaçırmasınlar. 9 gün boyunca hem çocuklarına hem kendileri her yaş grubuna hitap eden yüzlerce etkinliklere katılsınlar. Bazı uygulamalarımız var. Sitelerimizden takip edebilirler. Sosyal medyadan takip edebilirler" dedi.

Simge Sağın, Madrigal, Hey! Douglas, 90’lar Türkçe Pop, Murat Dalkılıç, Ziynet Sali, Sinan Akçıl, Alişan, Oğuzhan Koç, Kubat, Yavuz Bingöl, Resul Aydemir ve Anadolu Ateşi müzikseverlerle buluşacak.

Paşabağları Vadisi’ndeki gala konserinin yanı sıra festival süresince Senfoni ile Neşet Ertaş Türküleri, 80’ler Melodileri, Müslüm Gürses Şarkıları, Cem Karaca ve Barış Manço Şarkıları ve Antalya Devlet Opera ve Balesi’nin Venera Ensemble konserleriyle müzikseverler keyifli anlar yaşayacak. Ayrıca Paşabağları Vadisi’nin eşsiz manzarasında kurulacak sahnede, Semah “Kırklar Meydanı” ve Fatih Çıtlak ile “Meâlî-Yi Semâ” programları da gerçekleştirilecek.

Avanos Amfi Tiyatro Açık Hava Sahnesi’nde ise “Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar”, Muhlis Berberoğlu ile “Anatolian Space Ship Project”, Okay Temiz ve Umut Akyürek performanslarını sergileyecek.

Ayrıca festival süresince Avanos Meydan, Kayaşehir, Güvercinlik Vadisi, Uçhisar Kalesi, Meryem Ana Kilisesi, Göreme Açıkhava Müzesi, Zelve Örenyeri, Ürgüp Meydan, Üç Güzeller, Ortahisar Kalesi Meydanı’nda ve Güray Müze’de kurulacak festival sahnelerinde “Sokağın Sesi” dinletileri gerçekleştirilecek. Festival süresince şehirdeki tüm müzeler saat 21.00’e kadar ziyaret edilebilecek.