Diyanet İşleri Başkanlığının 2023 Yılı Eylem Planında Engelliler Haftası vesilesiyle İlçe Müftülüğü Ürgüp 80. yıl Hanife Memiş Aksoy Rehabilitasyon Merkezinde kalan özel bireylerin katılımıyla Ürgüp Damsa Barajı Mesire Alanında piknik etkinliği yapıldı. 

Ürgüp İlçe Müftüsü İsmail Karadavut ve Ürgüp 80. yıl Hanife Memiş Aksoy Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Gülcan Bayındırlı da programa katılarak özel bireyleri yalnız bırakmadılar. 

Hafta münasebetiyle gerçekleştirilen piknik programında; ney ve kanun dinletisi, voleybol ve çeşitli oyun ve aktivitelerle özel insanlar gönüllerince eğlendi.  

Gün boyu devam eden ve renkli anlarından yaşandığı piknik programında misafirlere; köfte ekmek ikram edildi. 

Piknikte konuşma yapan Ürgüp İlçe Müftüsü İsmail Karadavut “Toplumsal emanetlerimiz olan engelliler bizler için son derece önemli bir noktadadır. Tohum toprağa engelli topluma emanettir… İlçe Müftülüğü olarak her zaman yanlarında olmaya çalıştığımız engelli dostlarımızla bu yıl hafta münasebeti ile piknik etkinliğinde bir araya geldik. Şunu diyebiliriz ki toplumumuzda yaşayan engellilerin, başta eğitim olmak üzere hiçbir hak ve imkândan mahrum edilmemesi dinî bir vecibedir. Şu anda sağlam ve sağlıklı/engelsiz olan bir insanın az sonra engelli konumuna gelmeyeceği konusunda elinde bir güvencesi yoktur. Dolayısıyla her insan bir engelli adayıdır. Biz engelli adaylarına düşen onlara saygı göstermek ve değer vermek, onların durumlarına göre her alanda kolaylaştırıcı düzenlemeler yapmaktır. Engelli kardeşlerimize düşen ise “Niçin ben?” demeden yaşama dört elle sarılmak, hayata daha umutla ve sevinçle bağlanmaktır. Ben 10-16 Mayıs Engelliler Haftası vesilesiyle bu piknik programını organize eden her bir kardeşime teşekkür eder, siz kıymetli dostlarıma da sağlıklı, huzurlu ve bereketli bir ömür dilerim” dedi.