banner461

4. Kapadokya Üniversitesi Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı

4. Kapadokya Üniversitesi Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı...

banner15
4. Kapadokya Üniversitesi Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı
01 Temmuz 2022 Cuma 09:28

banner517
banner134

Kapadokya Üniversitesinin “Mustafapaşa’nın doğal ve kültürel zenginlikleri ile geleneksel yaşamı” konusu ile düzenlediği ödüllü fotoğraf yarışmasının sonuçları açıklandı.

Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi ile Fotoğraf ve Sinema Topluluğu tarafından, Kapadokya’nın en önemli destinasyonlarından olan Mustafapaşa köyü (Sinasos) için görsel bir arşiv oluşturma çalışmaları kapsamında düzenlenen “4. Kapadokya Üniversitesi Fotoğraf Yarışması”nda, jüri değerlendirmesi sonucunda birinciliği “İp boyama” fotoğrafıyla Gamze Bozkaya elde etti. Yarışmada, Sadi Gökpınar’ın “Hayata bakış” isimli fotoğrafı ikinciliği, Vehbi Taşkıran’ın “Nohut mayası” fotoğrafı ise üçüncülüğe layık görüldü.

  1. Gamze BOZKAYA, (İp Boyama)

2. Sadi GÖKPINAR, (Hayata Bakış)

 3. Vehbi TAŞKIRAN, (Nohut Mayası)

Türkiye genelinde herkese açık yapılan, 45 amatör ve profesyonel fotoğrafçının 170 eserle katıldığı yarışmada, ilk üç sıraya giren katılımcılara ödül olarak 3 bin, 2 bin ve bin Türk Lirası verilirken; sergilemeye layık görülen 17 esere de 250 Türk Lirası verilecek. Fotoğraf sergisi, Üniversitemiz tarafından sonradan duyurulacak bir tarihte, ilk olarak Oktay Sinanoğlu Binası Fuaye Alanı’nda gerçekleştirilecek. Sergi ayrıca, Üniversitemizin Ürgüp Sağlık Yerleşkesi ve Uçhisar Sanat Yerleşkesi Fuaye alanlarında da sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Mustafapaşa köyü “En İyi Turizm Köyü” seçilmişti

Üniversitemizin merkezinin de bulunduğu Ürgüp’e bağlı Mustafapaşa Köyü, UNWTO tarafından dünyanın “En İyi Turizm Köyleri’nden” biri seçilmişti. Eski adı Sinasos olan Mustafapaşa, Orta Çağ’dan (Bizans) Osmanlı’ya, Osmanlı’dan erken cumhuriyet dönemine kadar çeşitli dönemlerde inşa edilmiş 200 civarında tescilli yapısı, yerel kültürü ve gelenekleri ile öne çıkmaktadır. Lozan Mübadelesi öncesi dönemde gayrimüslim ve Müslüman halkın birlikte yaşadığı Mustafapaşa, mübadele sonrası gelen Makedon göçmenlerinin de etkisi ile benzersiz bir yaşayan kültür mirasına dönüşmüştür. 4. Kapadokya Üniversitesi Fotoğraf Yarışması, Mustafapaşa’nın doğal ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra geleneksel yaşamının da belgelenmesi amacıyla gerçekleştirildi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.