banner461

NEVÜ ‘İç Anadolu Kariyer Fuarı’nda

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Kayseri'de Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinatörlüğünde Erciyes Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “İç Anadolu Kariyer Fuarı (İKAF'22)”na katıldı.

banner15
NEVÜ ‘İç Anadolu Kariyer Fuarı’nda
16 Mart 2022 Çarşamba 18:43

banner517
banner134

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Kayseri'de Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinatörlüğünde Erciyes Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “İç Anadolu Kariyer Fuarı (İKAF'22)”na katıldı.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinatörlüğünde Erciyes Üniversitesi’nin (ERÜ) ev sahipliğinde 16-17 Mart 2022 tarihinde Kayseri Erciyes Kültür Merkezi’nde Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ)’nün de aralarında bulunduğu 13 üniversitenin paydaşlığında, 50 sponsorun desteklediği, 223 katılımcının yer aldığı ve 60'dan fazla etkinliğin gerçekleştirileceği “İç Anadolu Kariyer Fuarı (İKAF'22)’nın açılışına; Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay,  Erciyes Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Abdullah Gül Üniversitesi, Aksaray Üniversitesi, Kapadokya Üniversitesi, Kayseri Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörleri ve Rektör Yardımcıları, akademisyenler, öğrenciler ve konuklar katıldı. 

Fuarın açılışında konuşan Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, her insanın karar verme sürecinde elinde yeterli veri yoksa kaygı duygusuyla karşı karşıya kalacağını söyledi. Atay "Yetenek Kapısı sistemimizde şu an 7 bin 500 şirket var. 600'ün üstünde açık iş ilanı var. Kaydolduğunuz bu sistem sadece kariyer fuarında size destek olacak bir sistem değil. Bu araç şu anda dünyada gençlere fırsat eşitliği sağlama konusunda, onların kariyerlerine yön verme konusunda, genç istihdamı konusunda bizi dünyanın en ön sıralarına taşıyan bir sistem. Türkiye'deki 204 üniversitenin kariyer merkezi bunu kullanıyor. Şu an bu sistemde 2 bin 104 üniversiteden öğrenci gelmiş, Türkiye Cumhuriyetinin sahip olduğu bu sisteme kayıt olmuş, özgeçmişini bırakmış, staj arıyor, iş arıyor. Bu 2 bin 104 üniversitenin içinde Harvard da var, Çin'den, Pakistan'dan bir üniversite de var. Biz geliştirdiğimiz araçlarla sizi kaygıyla baş başa bırakmıyoruz. Ulusal Staj Programımız var, 44 bin öğrencimiz sadece bu dönemde staj yaptı. Bu yıl başvuru 162 bini geçti, mart sonunda 200 bine ulaşacağımızı düşünüyoruz. Büyük çoğunluğuna staj imkanı sunmuş olacağız” diye konuştu.

Türkiye'nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısını geliştiren ilk 10 ülke arasında yer aldığını belirtip, aşıyı geliştiren ERÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aykut Özdarendeli'yi tebrik ederek konuşmasına başlayan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ise, pandemi döneminin insanlara etkisine değinerek, gelişmiş diye ifade edilen ülkelerin yaşadığı güçlüklere hep birlikte şahit olunduğunu, Türkiye'nin ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde nefes alma cihazı başta olmak üzere pek çok konuda süreci örnek şekilde yürüttüğünü dile getirdi.

Açılış konuşmalarında Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış fuara destek veren paydaş üniversitelere teşekkür ederek, düzenlenen fuarın öğrencilerin iş ve staj bulmaları noktasında önemli bir çalışma olduğunu vurguladı.

Düzenlenen etkinliklerde CV hazırlama ve mülakat eğitimi başta olmak üzere mülakat tekniklerinden motivasyon eğitimine kadar bir çok konunun ele alınacağı sunum ve eğitim programları yapılacak.

Yaklaşık 20 bin öğrenci sektör temsilcileri ile buluşarak staj ve iş imkanı bulabilecek.

NEVÜ’den  İKAF’22 Fuarında Stant

Erciyes Üniversitesinin (ERÜ) ev sahipliğinde düzenlenen “İç Anadolu Kariyer Fuarı (İKAF'22)”nda paydaş olarak yer alan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından da tanıtım standı açtı.

Fuara katılan ve NEVÜ tanıtım standını ziyaret eden NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin,  stantta görevli Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Emine Zehra Turan’dan bilgi alırken, standı ziyaret eden öğrenci ve ziyaretçilere de üniversite hakkında bilgi verdi.

NEVÜ tanıtım standında ziyaretçilere ayrıca üniversitenin bölüm ve programları, öğrencilere sunduğu imkanlar, ulaşım ve konaklama hakkında bilgilerin yanı sıra çeşitli tanıtım materyalleri hediye edilmekte.  

NEVÜ Öğrencisi 3. Oldu

Cumhur Başkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Koordinatörlüğü’nün Yetenek Kapısı üzerinden mülakat teknikleri yarışmasına cv ve niyet mektubu hazırlayarak katılan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlığı 4. sınıf öğrencisi Vahit Acun, 521 kişiden finale kalarak 3. oldu

Vahit Acun’a ödülünü, Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sıtkı İlkay verdi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.