banner461

NTSO, Hes kodu uygulamasını başlattı!

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası'nda HES Kodu Sorgulaması uygulamasına başladı. Artık NTSO hizmet binasına girişte HES kodu sorulacak.

banner15
NTSO, Hes kodu uygulamasını başlattı!
14 Eylül 2020 Pazartesi 17:02

banner143
banner134

Nevşehir'de koronavirüs (covid19) salgınıyla mücadele kapsamında, kamu kurum ve kuruluşlarına girişlerde Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasının kullanılacağı daha evvel bildirilmişti. Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası'ndan yapılan açıklamada, odanın hizmet binası girişinde HES kodu sorgulama uygulamasına başlandığı duyuruldu.

NTSO'ya, HES Koduyla Girilecek...

SAYIN ÜYEMİZ,
Nevşehir’de koronavirüs (covid19) salgınıyla mücadele kapsamında, kamu kurum ve kuruluşlarına girişlerde Hayat Eve Sığar (HES) kodu uygulamasının kullanılacağı bildirilmişti. Odamız hizmet binası girişinde HES kodu sorgulama uygulamasına başlanmıştır. Toplum sağlığının korunmasının daha da önemli hale geldiği bu süreçte üyelerimizin, çalışanlarımızın ve hizmet binasını ziyaret eden vatandaşlarımızın HES (Hayat Eve Sığar ) uygulamasını kullanılması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesini rica ederiz.Üyelerimizin de bu sistemi kullanmalarını tavsiye ederiz.
Vatandaşlarımızın 01 Haziran 2020 tarihinden itibaren başlayan “kontrollü sosyal hayat” sürecine uyumlarını kolaylaştırmak ve salgının yayılmasının takibini hızlı bir şekilde yapabilmek için Sağlık Bakanlığı’nca uygulamasına geçilen ve akıllı telefonlara kurulan “Hayat Eve Sığar (HES)” uygulamasından, e-Devlet’ten ve kısa mesaj servisinden (SMS) alınan HES koduyla;
•    Vatandaşlarımızın bulundukları bölgelerin COVID-19 salgınının yoğun olarak yaşanan bir yer olup olmadığı,
•    COVID-19 salgını açısından güvenli alanda bulunup bulunmadıklarını öğrenebilmeleri,
•    COVID-19 salgınıyla ilgili gördükleri ihlalleri bildirebilmeleri,
•    Kendilerinin, ailelerinin ve çevresindekilerin COVID-19 salgınıyla ilgili sağlık durumlarını takip edebilmeleri,
•    Ayrıca “Hayat Eve Sığar (HES)” uygulamasından COVID-19 salgını ile ilgili güncel bilgileri öğrenebilmeleri de mümkün olabilmektedir.
Uygulamanın yaygın olarak kullanılmasının sağlanması, salgınla mücadelenin daha etkin hale getirilebilmesini ve vatandaşlarımızın kısa zamanda COVID-19 salgınıyla ilgili bilinçlenmelerini kolaylaştıracağından hayati önem taşımaktadır.

Bilgilerinize sunarız.

HES KODU NEDİR?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir. Bu kod sadece kullanacağınız şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında geçireceğiniz süre boyunca karşılaşacağınız bulaş riskini azaltmak amacına hizmet etmektedir. Covid-19 ya da temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım aracı kullanamayacaktır. Birlikte seyahat ettiğiniz diğer kişilerin sonradan Covid-19 testinin pozitif olması halinde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır. Ürettiğiniz HES kodlarının tüm yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz süre kadar paylaşabilir ya da silebilirsiniz.

HES KODU NASIL ALINIR? –

HES uygulaması üzerinden “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir. “HES Kodu Oluştur” butonun tıklanır. KOD kullanım süresi seçilir ve KOD oluşturulur. – HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve Paylaşım Süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023'e SMS olarak atılır. – HES Kodu, E-Devlet internet sayfası üzerinden alınır.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner517

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.