banner461

Sığırlarda Aşılama programı 2 Mayıs’ta sona eriyor

İlimiz Nevşehir merkez ve ilçelerin de sığırlarda Aşılama Programı (Sığır Çiçek) 02 Mayıs 2016 tarihinde sona eriyor.

banner15
Sığırlarda Aşılama programı 2 Mayıs’ta sona eriyor
26 Nisan 2016 Salı 14:11

banner517
banner134
İlimiz Nevşehir merkez ve ilçelerin de sığırlarda Aşılama Programı (Sığır Çiçek) 02 Mayıs 2016 tarihinde sona eriyor.
Sığır Çiçek Aşılama Programı boyunca 3 aylıktan büyük tüm sığırlar LSD- Çiçek hastalığına karşı aşılanacak.
Sığır Çiçek Hastalığı büyükbaş hayvanlara sinekler ile bulaşan, deride nodül ve yumrularla karekterize olan et ve süt veriminde azalma, damızlık değerinde düşmeye ile beraber ekonomik kayıplara neden olan, ihbari mecburi bir hastalık. Hastalıkla mücadelenin en etkin korunma yolu aşılama ve sinekler ile mücadele. Büyükbaş hayvan sevklerinde Veteriner Sağlık Raporu almak için Şap aşısı ile beraber Sığır Çiçek Aşısı Şartı aranacağından yetiştiricilerimizin mutlaka çiçek aşısı yaptırmaları gerekmekte.
5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 4. maddesi gereğince yetiştiricilerin hayvanlarını aşılatmaları zorunlu olup, aksi hareket edenler hakkında 2016 yılı için 7.731 TL idari para cezası verilmesi hükmü mevcut. Şap Aşısı uygulanmamış hayvanların  sevklerine müsaade edilmeyerek veteriner sağlık raporu verilmemekte.
Aşılama Programı; Nevşehir Merkez de Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğümüz, ilçelerde ise İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimiz tarafından yürütülecek. Üreticilerimizin mutlaka hayvanlarına aşı yaptırmaları ve daha ayrıntılı bilgi almak için İl ve İlçe Müdürlüklerimize müracaat etmeleri gerekmekte.
Hayvan yetiştiricilerimizin LSD Aşılama Programına göstereceği yoğun ilgi ilimizde LSD Hastalığı ile mücadelemizi kolaylaştıracak.

Kaynak: MHA

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.