Nevşehir'de dün akşam saat:21.00 sıralarında gökyüzünde ortaya çıkan ışıklar merak uyandırdı. Starlink uyduları, geçtiğimiz aylarda Türkiye'nin bir çok ilinde şaşkınlık yaratmıştı. Gökyüzünde süzülen ışıklı cisimler vatandaşlar tarafından merak konusu olurken, Elon Musk'ın kurucusu ve CEO'su olduğu SpaceX'in uzaya gönderdiği gökyüzündeki bu sıralı ışıkların, Starlink uydularından kaynaklandığı belirtilmişti.

Elon Musk'a ait olan Starlink uydularının zincir şeklindeki geçişi Nevşehir'den görüntülendi. Sıralı ışıklar şeklinde hareket eden uyduları ilk kez gören bazı vatandaşlar büyük şaşkınlık yaşadı. 

Tek sıra halinde ilerleyen ışık noktaları Nevşehir'in Gülşehir ilçesi Tuzköy mahallesindeki vatandaşların heyecanlanmasına neden oldu.

Nevşehir merkez ve ilçelerinde yaklaşık 10 dakika boyunca gökyüzünde görünen Starlink uydularını fark eden bir vatandaşımız cep telefonlarına sarılarak bu anları kayıt altına aldı.

Milyarder iş insanı Elon Musk neyi amaçlıyor?

Edinilen bilgilere göre, Dünyanın en zengin iş insanı olarak bilinen Elon Musk, gezegenin etrafına binlerce Starlink uydusu yerleştirmek adına çalışma yürütüyor. Bu sayede dünyanın her yerine internet satmayı planlıyor. Ancak öğrenildiği kadarıyla SpaceX'in yörüngeye yerleştirdiği Starlink uyduları internet hizmetlerinden çok daha fazlasını sağlayabilir. Bu bağlamda ABD Savunma Bakanlığı ile SpaceX arasında imzalanan bir anlaşma ile ABD ordusu Starlink'i askeri amaçlar için kullanma hakkını elde etmiş.

Kaynak: Haberler