banner461

‘Görev belgesi’ hakkında yeni genelge yayımlandı.

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Tarafından Kapanma Sürecinde Faaliyet Göstermesine İzin Verilen İşletmelerin “Görev Belgesi” İle İlgili Önemli Duyuru Yayınladı.

banner15
‘Görev belgesi’ hakkında yeni genelge yayımlandı.
02 Mayıs 2021 Pazar 22:28

banner517
banner134

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Tarafından Kapanma Sürecinde Faaliyet Göstermesine İzin Verilen İşletmelerin “Görev Belgesi” İle İlgili Önemli Duyuru Yayınladı.

Görev Belgesi Hakkında Yeni Genelge

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi ile; muafiyet alanındaki işkolları için işverenin ve çalışanın beyanı ve taahhüdüyle manuel olarak doldurularak çalışan ve firma yetkilisi imzasıyla düzenlenecek izin belgesinin geçerlilik suresi 07 Mayıs Cuma günü saat 24.00’a kadar uzatılmıştır. İlgili genelge ektedir.
Üyelerimize önemle duyurulur!

İçişleri Bakanlığı tarafından bugün *görev belgesi* hakkında yeni bir genelge yayımlandı.

Genelgeye göre; muafiyet kapsamında olmakla birlikte e-Başvuru sistemi üzerinden belge alamayanlar için, 29 Nisan tarihli daha önceki Genelge ile yeni oluşturulan çalışma izni görev belgesi formunun işveren ve çalışan tarafından manuel düzenlenerek imza altına alınarak kullanılabilmesine ilişkin süre iki gün daha uzatılarak 7 Mayıs 2021 Cuma günü saat 24.00’e kadar kullanılmasına imkan tanındı.  

Genelge’de muafiyet kapsamında bulunanlara yönelik iki ayrı izin sistemi detaylı olarak hatırlatıldı.


Buna göre;

  • Esas usul olan e-Başvuru sitemi üzerinden 2 Mayıs saat 17.00’ye kadar 2.677.000 çalışma izni görev belgesinin verildiği,
  • Muafiyet kapsamında olmakla birlikte e-Başvuru sistemi üzerinden çeşitli nedenlerle belge alamayanlar için ise işveren ve çalışanların taahhütlerinin ve imzalarının bulunduğu, yeni oluşturulan çalışma izni görev belgesi formunun geçerlilik süresi 7 Mayıs 2021 Cuma günü saat 24.00’e kadar uzatıldı.


Ayrıca muafiyet alanında olmasına rağmen sistem üzerinden henüz çalışma izni görev belgesi alamayan;

  • İş yeri sahipleri,
  • Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlar,
  • Kendi özel sandıklarına tabi olmaları nedeniyle sosyal güvenlik sisteminde kayıtları bulunmayan bankacılık sektörü çalışanları, için de yeni düzenlemenin yapıldığı ve bu amaçla Gelir İdaresi Başkanlığı ve Türkiye Bankalar Birliği başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarca gerekli entegrasyonların sağlandığı bildirilmiştir.


Son olarak Valiler ve kolluk kuvvetlerince yürütülecek denetim faaliyetlerinde çalışma izni görev belgeleri detaylı olarak kontrole tabi tutulacağı ve herhangi bir suiistimalin tespiti halinde taahhütte bulunanlarla ilgili olarak gerekli idari/adli işlemler gerçekleştirileceği ifade edildi.

Çalışma İzin Görev Belgeleri Genelgesi

38 KB

indir

Görev Belgesi Formu

2022 KB

indir


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.