banner461

Nevşehir'in Beydili boyundan Aşağıbarak köyünü tanıyalım

Aşağıbarak, Nevşehir ilinin Hacıbektaş ilçesine bağlı bir köydür.

banner15
Nevşehir'in Beydili boyundan Aşağıbarak köyünü tanıyalım
27 Mart 2022 Pazar 10:13

banner517
banner134

Aşağıbarak, Nevşehir ilinin Hacıbektaş ilçesine bağlı bir köydür. Köyün adı 1927 yılı kayıtlarında Barak olarak geçmektedir. 

Nevşehir iline 60 km, Hacıbektaş ilçesine 15 km uzaklıktadır.

Eski adı Barak olan köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında fazla bilgi yoktur. Edinilen bilgilere göre, Oğuzlar/Bozok/Yıldızhan Oğulları/Begdili Boyundan olduğu düşünülüyor.

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. 

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Aşağıbarak köyü Muhtarı Yaser Kavak girişimleriyle köylerine özlem duyan gurbetçiler için internet üzerinden; "Aşağıbarak Köyü Canlı Yayın" yayınlanmaktadır.

Başarılı Muhtar Yaser Kavak'ın FİB Haber merkezine yaptığı açıklamaya göre; Köyümüz yerleşik zamanı 1700 lerdir. Son yıllarda ozel idarenin desteği ile su sorunu, köy içi yolları, sosyal tesis ve taziye evi ile kamara ve ses sistemi sorunları çözülmüştür. 350 kayıtlı nüfusu olup, yazın bin kişiye çıkmaktadır.

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bağcılıkla da uğraşılmaktadır.

Köyümüz aşağıbarak Oğuzların Dulkadir oğullarının soyundan olup Cerit oymağına bağlı bir oba oldukarı bilinir. Kanuni dönemine ait kayıtlarda (10.yy) bayat boyuna bağlı bir oymak olarak adı geçer.

17. yy sonuna değin Gaziantep, Kilis,Nizip ve Halep bölgesinde yaşamışlardır.Kanuni dönemine ki zorunlu göçte bir kısım baraklılar Sivas`ın güneyindeki uzunyayla bölgesine yerleşmişlerdir.Rakka bölgesinden sonra en uzun kaldıkları bölge uzunyayladır.Çoğunluğu çiftçilik ve bağcılık ile hayvancılıkla uğraşırlardı.

1691 yılındaki zorunlu yerleştirmede birçok türk boyuyla birlikte güneydoğuya özellikle Rakka ve çevresine yerleştirildiler bu gün bir kısım baraklılar Suriye sınırları içerisinde kalmışlardır.

Baraklıların Sivas uzunyayladan sonra bir kısmı Adana, Dörtyol, Ceyhan diğer bir kısmı Çorum, Samsun, Bafra bölgesine diğer bir kısmı ise Nevşehir, Keskin, Afyon bölgesine kadar giderek yerleşik düzene geçmişlerdir.

Baraklılar gelenek ve göreneklerine çok bağlı olarak yaşamlarını sürdürürler günümüzde barak ağzı ağıtları uzun havaları ile yanık türküleri daha değişik bir ezgi sahibidirler. Köyümüz Aşağıbarak önce bugünkü Büyük Kışla ile Ayhan arasındaki düzlüğe gelmişler aralarındaki yerleşim sıklığı dolayısıyla köyümüzün olduğu bölgeye gelmişlerdir.

Buradan da yaylalara çıkma düşüncesi ile bugünkü Deli Ahmet`in damı dedikleri Kayseri asfaltı ile kaya altı köyü arasındaki düzlüğe yerleşmişlerdir kışları çok çetin geçtiğinden hayvanlarını barındıracak yer bulamadıkları için gerisin geriye bugünkü köyümüzün bulunduğu yerdeki kom ya da yeraltı mağaralarında hayvanlarını barındırmışlardır bugünkü konumu itibari ile yaşamlarına devam etmektedirler. Baraklılar kurtuluş Savaşında büyük kayıplar vererek şehit düşmüşlerdir.

Gazilerimiz:

Kelte çavuşlar, Onbaşı dedeler ve Fehmi dedeler 

Nüfus ;

Yıllara göre köy nüfus verileri

2020

230

2019

248

2018

259

2017

201

2016

207

2015

217

2014

214

2013

223

2012

230

2011

232

2010

239

2009

244

2008

255

2007

243

1985

858

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Çetin Yıldırım'ın hazırladığı köy videosunu gelin birlikte izleyelim.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.