banner461

Bakan Yılmaz Nevşehir'in de Adını Andı

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Gümüşhane'de yaptığı açıklamada askeri birliklerin büyük illerden daha küçük illere kaydırılmasıyla ilgili bir plan yaptıklarını vurguladı ve Nevşehir için bakın nasıl bir sevindirici haber verdi...

banner15
01 Ağustos 2013 Perşembe 17:18

banner517
banner134
Savunma Bakanı İsmet Yılmaz Nevşehir'in ismini de açıkladı...


Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "1923 yılından 2003 yılına kadar Türkiye'ye gelen yatırımın miktarı 15.1 milyar dolar. 2003'den 2013 yılının başına kadar 10 yıllık iktidarımız olan dönemde ise bu rakam 127 milyar dolar" dedi.
 
Bakan Yılmaz, çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunmak için geldiği kentte Gümüşhane Valisi Yusuf Mayda'yı ziyaret ederek kentteki çalışmalar ve yatırımlar hakkında bilgi aldı.
 
Türkiye'nin 10'uncu 5 yıllık kalkınma planının TBMM'de temmuz ayında kabul edildiğini hatırlatan Yılmaz, "Kişi başına düşen milli gelirimizi 10 bin doların üzerinde çıkarmamız lazım. Kaça çıkarmalıyız? 16 bin doların üzerine. Milli gelirimiz 780 milyar dolar. Bunu kaça çıkarmamız lazım? 2018 yılı için hedef koyduk, bu hedef 1.3 trilyon dolar. Bir de Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100'üncü yılı olan 2023'de ülkemizin bir hedefi var. O da kişi başına düşen milli gelirimizi 25 bin dolara çıkarmak" diye konuştu.
 
Yılmaz, 2002'de kişi başına düşen milli gelirin 3 bin 500 dolar olduğunu belirterek, bu rakamın şu anada üç kat arttığını dile getirdi.
 
Gelecek 10 yılda da bunun 2.5 ya da 3 kat daha arttırılabileceğine vurgu yapan Yılmaz,  şöyle devam etti:
 
"Bunun da şartı birlik ve beraberliğimizi korumamızdır. İstikrar ve güveni sağlamamız lazım. 1923 yılından 2003 yılına kadar Türkiye'ye gelen yatırımın miktarı 15.1 milyar dolar. 2003'ten 2013 yılının başına kadar 10 yıllık iktidarımız olan dönemde ise bu rakam 127 milyar dolar. Ben iki şeye çok dikkat ederim. Bunlardan birisi ihracat, diğeri ise yatırım. Şimdi birisine, 'Uganda'da arsa satılıyor çok da ucuz alır mısın' desek, bir düşünür. Yani yabancı bir yere yatırım yaparken ne kadar riskli olduğunu belirtmek istiyorum ama Türkiye'deki istikrar ve güven sayesinde bu riskler ortadan kalktı." 
 
- "Askeri birliklerin büyükşehirlerden taşınması"
 
Büyükşehirlerde askeri birliklerin bulunması konusuna değinen Yılmaz, 15 milyonluk İstanbul'un artık trafikten yaşanmaz hale geldiğini söyledi.
 
Bir yerden bir yere giderken saatlerce mesafe alındığına dikkati çeken Yılmaz, şunları kaydetti:
 
"Dolayısıyla Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya gibi şehirlerde çok büyük birliklerimizin olmaması gerektiğini söylüyorum. Ancak ülkenin stratejik savunma kriterlerini de göz önüne alarak ben bunu Genelkurmay Başkanımıza söyledim. Bir master planı yaparak yeniden bir yapılandırma çerçevesi içinde büyük şehirlerimizden daha küçük illerimize birliklerimizin kaydırılması söz konusu."
 
Bakan Yılmaz, bununla ilgili olarak bir çalışma yürütüldüğünü vurgulayarak, bu çalışma tamamlandığında Yozgat, Bayburt, Kırşehir, Nevşehir ve Gümüşhane'de bu birliklerle ilgili uygun çalışmalar yapılacağını kaydetti.
 
- "Ayıp olmazsa evlenmek istiyorum"
 
Ziyaretin ardından AK Parti Gümüşhane İl Başkanlığına yürüyerek giden Yılmaz ve beraberindekiler, yolda karşılaştıkları esnafla sohbet etti.
 
Yılmaz, bankta oturan 77 yaşındaki Mehmet Yaşar'ın da yanına giderek, bir isteğinin olup olmadığını sordu.
 
Kendisine "Ayıp olmazsa evlenmek istiyorum" diyen Yaşar'a, bu işlerin nasip kısmet olduğunu aktaran Yılmaz, konuyu Vali Yusuf Mayda ile görüşmesini söyledi.
 
Daha sonra AK Parti Gümüşhane İl Başkanlığına gelen Yılmaz, İl Başkanı Ercan Çimen'den kentin sorunları ve yapılan çalışmalara ilişkin brifing aldı.
 
Savunma Bakanı İsmet Yılmaz Acemi Birliklerinin getirileceği iller arasında ilk kez;
"NEVŞEHİR ADINI ANDI"

AK Parti Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün’ün acemi birliklerinin büyükşehirlerden küçük illere taşınması için başlattığı çalışmanın ardından sadece FİB Haber Merkezinde Nevşehir’in es geçileceğine yönelik yaparak dile getirdiğimiz  haberlerimizin ardından harekete geçen Nevşehir Milletvekilleri, kamuoyunu rahatlatmak için yoğun girişimlerde bulundu. 

Milli Savunma Bakanı’nı Nevşehir’e kadar getiren bu rahatsızlığın acemi birliği gelmeden geçmeyeceği gerçeği ortada dururken, Haber7.com’da acemi birliklerinin kurulacağı iller arasında Nevşehir in adının anılmaması, kamuoyunu yeniden endişelendirmek için yeterli oldu. Ancak Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, geçtiğimiz gün Gümüşhane ye yaptığı ziyarette verdiği sözü bir anlamda burada da tekrarlamış oldu. Askeri birliklerin küçük illere taşınacağına yönelik çalışmaların devam ettiğini belirterek bu iller arasında Nevşehir in adını da ilk kez telaffuz eden Yılmaz, şu açıklamaları yaptı:

"1923 yılından 2003'e kadar Türkiye'ye gelen yatırımın miktarı 15.1 milyar dolar. 2003'den 2013 yılının başına kadar 10 yıllık iktidarımız olan dönemde ise bu rakam 127 milyar dolar." "Bir master planı yaparak yeniden bir yapılandırma çerçevesi içinde askeri birliklerin, büyük şehirlerimizden daha küçük illerimize kaydırılması söz konusu."

15 milyonluk İstanbul'un artık trafikten yaşanmaz hale geldiğine dikkat çeken, bir yerden bir yere giderken saatlerce mesafe alındığını hatırlatan Yılmaz, şunları kaydetti:

"Dolayısıyla Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya gibi şehirlerde çok büyük birliklerimizin olmaması gerektiğini söylüyorum. Ancak ülkenin stratejik savunma kriterlerini de göz önüne alarak ben bunu Genelkurmay Başkanımıza söyledim. Bir master planı yaparak yeniden bir yapılandırma çerçevesi içinde büyük şehirlerimizden daha küçük illerimize birliklerimizin kaydırılması söz konusu."

Bakan Yılmaz, bununla ilgili olarak bir çalışma yürütüldüğünü vurgulayarak, bu çalışma tamamlandığında Yozgat, Bayburt, Kırşehir, Nevşehir ve Gümüşhane'de bu birliklerle ilgili uygun çalışmalar yapılacağını kaydetti.

Eee şimdi artık Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ın da dile getirdiği bu açıklamanın ardından iş Kamuoyuyla birlikte Nevşehir Milletvekillerine...
FİB Haber Merkezi olarak konunun takipcisi olmaya devam edeceğiz...

İşte ilk kez fib haberde bu konuda yaptığımız ve Nevşehir e  Acemi Birliği gelsin kampanyamızla ilgili dev gibi büyüyen kampanya haberimiz:

http://www.fibhaber.com/gundem/nevsehir-e-acemi-birligi-kurulmali-diyenler-h6067.html

Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
bozkurt - 8 yıl önce
geç olmadan acemi birliğini vekillerimiz koparmalı