banner461

Et Yiyen Örümceğe Rastlandı

Nevşehir'in ürgüp ilçesine bağlı aksalur salur mahallesi tarafında sarı kız (et yiyen örümcek) diye tabir edilen örümceğe rastlandığı bildirildi.

banner15
Et Yiyen Örümceğe Rastlandı
17 Ağustos 2013 Cumartesi 16:19

banner517
banner134

Bu gelişmenin üzerine oldukça korkan vatandaşların Aksaur da karantina istiyoruz diyerek çağrıda bulundular.


Et yiyen örümcek halkın korkulu rüyası..(sarıkız örümceği)

Böğü

Eklembacaklılar; böcekler,çıyanlar, binayaklılar, krustaseler(kabuklular) ve araknidler olarak sınıflara ayrılırlar. Böğüler, araknida(örümcekler, akrepler, akarlar, keneler) sınıfının üyesidirler. Dış görünüşlerinin örümceklere çok benzemesi nedeniyle genellikler örümceklerle karıştırılırlar. Örümceklere benzemelerine karşın onlardan vücutlarının kuyruk tarafındaki bölümünde bulunan bölmelerin (segment) oldukçar belirgin olması, vücudun baş ve kuyruk kısımlarının geniş bir biçimde bağlanması, kıskaçlarının ucunun makas gibi olması ve zehirsiz olmaları gibi özellikleriyle ayrılırlar. Böğülere yaygın olarak deve örümcekleri, yalancı örümcekler, rüzgar örümcekleri, rüzgâr akrepleri denir. Bunun yanında yerel olarak da böğü, karabüyü, sarıkız, sarı ömer gibi isimleri vardır. 


Böğülerin boyları 1 ile 13 cm arasında değişiklik gösterir. Vücut üzerinde çok sayıda küçük kıl benzeri yapılar bulunur. 1.çift yürüme bacakları diğer bacaklardan daha zayıf yapılı olup dokununma ve yön bulmada görev alır. Etçildirler ve başlıca besinlerini diğer eklembacaklılar oluşturur. Bunun yanında küçük kertenkele,yılan ve kemiricileri de avlayabilirler.


Böğüler genellikle sıcak ve kurak iklime sahip yerlerde, çöllerde, taş altlarında, toprak ve kum içinde yaşarlar. Aktifliklerini gece yaparlar. Gündüzleri kum ya da toprak içindeki yuvalarında dinlenirler. Çok hızlı koşabilirler. Saniyede 53cm kadar hız yapabilirler. 1 metre yükseğe kadar da zıplayabilirler. Çok güçlü kıskaçları vardır. Bunlarla omurgalılardan et kopartabilirler. Ayakları yapışıcı özellikte olup düz yerlere rahatlıkla tırmanabilirler.Görünüşünün büyük bir örümce gibi olması, kıskaçlı, kıllı vücut yapıları ve çok hızlı hareket etmeleri gibi nedenlerden dolayı halk arasında korkuya neden olmuştur. Buna ek olarak "et yiyen örümcek", "et yiyen canavar" gibi adlarla da basında yer almaları böğüleri zarar veren bir canlıymış gibi algılanmalarını daha da güçlendirmiştir. Oysa böğüler tahrik edilmedikleri sürece insanlara saldırmazlar. Herhangi bir ısırma sonucu da yaralardaki iltihaplanmalar, zehirden değil kıskaçlarında olabilen bazı bakterilerden dolayıdır. 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
mıstık - 8 yıl önce
bu, bizim nevşehir bölgesinin hemen hemen her yerinde görülebilen böyü dür zehirsizdir. et falan da yemez. bağda bahçede ışığı yakınca 15 dk sonra gelir. reklamın iyisi kötüsü olmaz.
Avatar
ismet özver - 8 yıl önce
bu örümcege bende rastladım.hangi zehir ilacı etki ediyor bilenler bilgilerini paylaşsın lütfen...
Avatar
ismet özver - 8 yıl önce
bu örümcege bende rastladım.hangi zehir ilacı etki ediyor bilenler bilgilerini paylaşsın lütfen...
Avatar
kapadokyalı - 8 yıl önce
bu böcek et yer saldırır insana zehirsizleride vardır elinizden geldiği kadar dısarda lamba yakmayın 15 dakika içinde ışık olan bölgeye gelir zıplama özelliği var rüzgara kendini bırakarak uçuyor arkdaslar tarımcılara gidin karma 2 adet ilaç var cok zehirli onlardan alın 1 saat içinde nereye kullanırsanız kullanın akrep örümcek ve bu sarıkızdan olan hertürlü haşeriyi 15 30 dakika içinde yuvasından çıkartıp gebertiyor....
Avatar
kapadokyalı - 8 yıl önce @ismet özver
arkadaşlar tarımcılara gidin 2 adet karma ilaç var bunları kullanın öldürmeye biraz zor öldürüyor yalnız evde işde bağ evinde kullanın iki ilaç bunu tulum bada kullanın 15 veya 30 dakika içinde evde görmediğiniz kadar böceğin kendini dışarıya attığını gözünüzle göreceksiniz ...
Avatar
hasan hüseyin - 8 yıl önce
ekolojik denge için müdehale edilmemesi gerekir.
Avatar
Kaan korkmaz - 7 yıl önce @mıstık
http://www.sondakika50.com/haber/ilginc-haber/kuzey-irak-ve-pkknin--korkulu-ruyasi-sari-kiz/4205.html
Avatar
Kaan - 7 yıl önce @mıstık
kardeşim hemde çok zehirli ve baya değişik bi hayvan bizim evde nerden baksan 10 tane çıktı bende mustafa paşada oturuyorum ve ne yalan söyleyim çok korkuyorum bakın bi link atcam ordan okuya bilirsiniz http://www.sondakika50.com/haber/ilginc-haber/kuzey-irak-ve-pkknin--korkulu-ruyasi-sari-kiz/4205.html