banner461

İç Anadolu basını, Kırşehir’de buluştu

İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu’na bağlı illerin Gazeteciler Cemiyeti başkan ve üyeleri Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Bağbaşı Yerleşkesi’ndeki Sosyal Tesisleri’nde verilen iftar yemeğinde buluştu.

banner15
İç Anadolu basını, Kırşehir’de buluştu
02 Temmuz 2015 Perşembe 17:33

banner517
banner134
İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu’na bağlı illerin Gazeteciler Cemiyeti başkan ve üyeleri Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Bağbaşı Yerleşkesi’ndeki Sosyal Tesisleri’nde verilen iftar yemeğinde buluştu. İftar yemeği sonrasında yapılan sohbet toplantısında yerel basının sorunları dile getirildi ve çözüm yolları hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

Ahi Evran Üniversitesi Bağbaşı Yerleşkesi Salonu’nda verilen iftar yemeğine, Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel, İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Adem Alemdar, Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Koca, Genel Sekreter Murat Şişman, Genel Sayman Kemal Varış ve Yönetim Kurulu Üyesi Dilaver Can, Ankara Medya İhtisas Gazeteciler Federasyonu Başkanı Kenan Macit, Basın-İlan Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan, Kırşehir Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Osman Demir, Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Turpçu, ile çok sayıda basın mensubu katıldı.

Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Turpçu, ilkini geçen yıl gerçekleştirdikleri iftarda, İç Anadolu Bölgesi’nin basın örgütlerini bir araya getirerek hem tanıştıklarını, hem de yerel basının sorunlarını görüştüklerini söyledi ve bugün bir kez daha bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

İnternet yasası kadük kaldı

Basın İlan Kurumu (BİK) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan da, yerel basının sorunlarını ele aldı ve özellikle internet gazeteciliğinin son durumu hakkında bilgiler verdi. Arslan, “24. Dönem’de internet gazeteciliği ile ilgili yasa önerisi verilmişti. Ancak, görüşülmediği için kadük oldu. Yeni dönemde ne olur bilemiyoruz. Ancak, internet gazeteciliği için de belli koşullar istenecek. Hem vergi mükellefi olması gerekiyor, hem de belli sayıda sigortalı kişi çalıştırması gerekiyor. Bunun için internet gazeteciliğin ne olacağını bilemiyoruz. Geçiş döneminde, internet sitesi sahiplerinin sorumsuz davranışları ile karşı karşıya kalıyoruz. Bunları engelleyebilmek için yasal koşulları zorluyoruz” dedi.

Üniversitemiz gelişiyor

Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel de yaptığı konuşmada, basının işlevi üzerinde durdu ve 1,5 aylık yönetim olmalarına rağmen, her ortamda basının yanında olduklarını söyledi. Gökbel, yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Basınla gerçekten beraber olmak ve seçme grupla birlikte bulunmak bizi son derece mutlu etti. Aslında Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Vatan Karakaya ile birlikte sizinle olacaktık. Genel Sekreterimizin eşini kaybettik. Rektörümüz onunla ilgileniyorlar. Selamları var. Onlar adına ben sizlerle beraber olacağım” dedi.

Ahi Evran Üniversitesi’nin 2006 yılında kurulduğunu ancak Eğitim Fakültesi’nin temellerinin 1961 yılına kadar gittiğini kaydeden Gökbel “Kırşehir eğitim açısından ön plana çıkmış bir ildir. Kırşehir, geçen yıl TEOG’da birinci olarak çıktı. Belli alanlarda ön plana çıkmaya çalışıyoruz. Üniversitemizde 1,5 ay önce görevi teslim aldık ve yeni bir dönemi başlattık. Ben rektör yardımcısı olarak görev yapıyorum. Haseten eğitim alanı ve konumu itibariyle, sıcak suyu itibariyle, jeotermali itibariyle üniversitemizi belli yönlerde öne çıkarmak istiyoruz. Fizik tedavi rehabilitasyon merkezimiz var. 5 tane fakültemiz var ama bunlardan bazıları bizim için daha öncelikli olmakta. Nasip olursa en önemli hedeflerimizden bir tanesi Kırşehir’imizin Türkiye’de en donanımlı, en büyük ve en iyi hizmet veren hem içeriye hem dışarıya hizmet veren bir jeotermal hastanesi olarak hizmet sunmaya çalışacak. Onun çalışmalarımızı büyütüyoruz. Bundan önceki yönetim bu konuda bazı adımlar atmış ama biz biraz daha geliştirerek ikiye katlayarak yapıyoruz. Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Tıp Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi gibi 7 tane fakültemiz bulunmaktadır. Sanırım iki-üç hafta içinde sonlandıracağımız bir de 8’inci olarak İslami Bilimler Fakültesi de eklemiş olacağız. Merkezde ve ilçelerimizde kampuslarımız ve bilimlerimiz bulunmaktadır. Ama nihayetinde buraya toplayacağız. Bağbaşı Kampusumuz, 2009 çalışmaları başlamış ve günümüzde şimdiki halini almıştır. Böyle bir üniversite olaraktan sizin gibi güzide bir toplumu ağırlamaktan son derece mutlu ve memnun olduğumuzu belirtmek isterim.”

Ev sahibi kurumlara teşekkür

İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Adem Alemdar ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Ev sahipliği yapan üniversitemiz gibi pek çok kurumumuza da buradan bir kez daha teşekkür ederiz. İçinde yaşadığımız günler ülkemiz adına önemli günler. Hemen yanı başımızda PKK Devleti kurulmak üzere. Tam da Türkiye’de seçimden bir koalisyon çıkmış. Bunun tesadüf olduğunu zaten düşünmüyoruz. Bu önemli tarihi günlerde ülkemizin bir tarafında iflasın eşiğinde bir ülkeye yardım etmemiz gerektiğini söyleyen bir milletvekili var. Aynı milletvekili Türkiye’nin güneyindeki savaştan kaçınmaya çalışıyor ama her türlü yardımı yapıyor. Türkiye’yi suçluyor ve biz bu insanlarla aynı havayı teneffüs ediyoruz maalesef. Bir tarafta Doğu Türkistan’da Müslümanlar Müslüman olduğu oruç tuttuğu için hayvan gibi öldürülüyor. Hiç değer verilmiyor. Bir tarafımızda güneyimizde birileri milyonları geçen sayıdaki Müslümanları katlediliyor. Cenabı Hakka binlerce şükür olsun. Önümüzde sayısız nimetler var. Biz bu nimetlerin kıymetini bilmeliyiz. İnşallah Cenabı Hak dualarımıza icabet eder. Kardeşliğimiz, huzurumuz bozulmaz. Önümüzdeki süreçte de hep bir araya geliriz.”

Konuşmalardan sonra Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Turpçu ve Aşıkpaşa Gazetesi Yönetim Kurulu Üyesi Yakup Arıöz, Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya ile Rektör Yardımcısı Ahmet Gökbel’e desteklerinden dolayı teşekkür etti ve plaket verdi. Plaket töreninden sonra hatıra fotoğrafının çekimi ile iftar programı sona erdi.Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.