banner461

Nevşehir'de Hocalı Katliamı Bir Soykırımdır Açıklaması

Türk Eğitim Sen Nevşehir Şubesi Nevşehir’de Gülbahçe parkı önünde “Hocalı Katliamı, Bir Soykırımdır.” Temalı basın açıklaması ve Resim sergisi düzenledi.

banner15
Nevşehir'de Hocalı Katliamı Bir Soykırımdır Açıklaması
01 Mart 2015 Pazar 18:03

banner134

 Türk Eğitim Sen Nevşehir Şubesi Nevşehir’de Gülbahçe parkı önünde “Hocalı Katliamı, Bir Soykırımdır.” Temalı basın açıklaması ve Resim sergisi düzenledi.

Basın açıklaması 13.00’da yapıldıktan sonra gün boyunca resim sergisi de açık kalarak Nevşehir’li vatandaşların hafızalarını canlı tutmaları sağlandı. Hocalı Katliamında yaşanan dram 23 Yıl sonra tekrar hatırlatıldı. Yapılan basın açıklaması ve resim sergisine MHP Nevşehir İl Başkan Yardımcısı Eyüp ÖZ, MHP İl ve Merkez İlçe yönetim kurulu üyeleri, MHP Nevşehir Milletvekili A.Adayı Mustafa UĞUR, Nevşehir Ülkü Ocağı Yönetim Kurulu Üyeleri, Türk Ocağı Yönetim Kurulu Üyeleri, Türkiye Kamu Sen Nevşehir İl Başkanı Turgay ÇETİN, Türk Diyanet Sen İl Başkanı Kadir GÖK, sendika üyeleri ve Nevşehir’li vatandaşlar katıldı.
Resim sergisi Kuran-ı Kerim tilaveti ve aziz şehitlerimize yapılan dualarla açıldı. Öğretmen Rasim AYKAÇ’ın okuduğu Kahramanlık şiiri duygu dolu anların yaşanarak, gözyaşlarının akmasına neden oldu. Son olarak Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şubesi başkanı Tayfur URGENÇ, Günün anlamına binaen şöyle konuştu. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim Sen Nevşehir Şubesi olarak Bugün Hocalı Katliamının 23.yılı anısına şehitlerimize dualar göndermek ve Çağdaş dünyanın utanç kaynağı modern Türk soykırımının yaşandığı Hocalıyı unutturmamak için bu resim sergisini düzenlemiş bulunmaktayız. Umut ve ümit ediyorum ki “Hocalı Katliamı, bir Soykırımdır.” temalı resim sergimiz bu şehrin insanlarının hafızalarını diri tutmalarına yardımcı olur. Tarih bir milletin hafızasıdır, bilincinden yola çıkarak hafızamızı canlı ve diri tutmazsak Arap çöllerindeki bedevi-vaha devletlerine döneriz.
21.yüzyıl soydaşlarımızın, Müslüman kardeşlerimizin öz gardaşlarımızın kıyıma uğradığı bir yüzyıl olarak tarihin kara sayfalarındaki yerini alacaktır. Daha dün Kafkaslarda 26 Ocak 1992’da Ermeniler tarafından soykırıma uğrayan Azeri kardeşlerimiz oldu, Unuttuk, Unutmayınız; unutmak tükenmektir. Aynı dram Balkanlarda Bosna’da, Bulgaristan’da yaşandı hep sustuk. Şuan Doğu Türkistan’da aynı dramla karşı karşıya, Hocalı’nın yaşadığı katliamı yaşıyor, Ya Kırım, bizim Kırım diye bir düşüncemiz var mı? Ya Musul, Ya Kerkük ne olacak dostlarım, Başarılı bir operasyonla terk ettiğimiz Suriye’nin kuzeyindeki Türk köylerinin durumu nicedir bilen var mı? Duyan var mı?

Bu aziz ve büyük millet, gün gelecek hepinizin çektiği acıları dindirecek, Müslüman kardeşlerim, aziz soydaşlarım. Hepiniz büyük Türk dünyasının bir ili olarak yaşayacaksınız. Bundan emin olunuz,

25 şubat’ı 26 şubat’a bağlayan gece Hocalı’da Neler yaşandı;

Korku filmlerini aratmayan insanlık dışı bir dram…
100 yıllık nefretin Kafkaslardaki son yansıması Hocalı…
Bundan 23 yıl önce, yeni Türk soykırımının, modern katliamın adı; Hocalı oldu.
Uygar batının gözleri önünde, Karabağ Türklerinin kaderi Kan’la yazıldı.
26 Şubat 1992 Ayaz kışın ortasında, Televizyonlar vahşeti görüntülü verdi.
Dağlık karabağ’da Hocalı kenti, 413 gün Ermeni Kuşatması altında kaldı.
Vahşet ve katliam Hocalı ’da, Dağlık Karabağ’da artık olağan bir davranış haline geldi.
Gardaşlarımız, bacılarımız kızlarımız katledildi vahşice,
Kafkaslarda yaşayan 7,000 Türk tehlikenin tam ortasındaydı.
Kafkaslarda 3300 kişilik Hocalı kasabası yeryüzünde kimsesiz kaldı.
Ermeniler ’in yaptığı bu katliamla Hocalı kenti haritadan silindi.
O gece Vahşetten geriye 613 Türk’ün tanınmayacak şekilde cesetleri ortada kaldı. Savaş’ın yaşamanın ve ölmenin anlamını bile bilmeyen 63 çocuk katledildi. 106 Türk kadını İnsanlık dışı bir dramla Ermeni vahşetini yaşadı. 70 yaşlı Türk katledildi. 1275 sivil Türk esir alındı. 150’sinden bir daha haber alınamadı.
Şimdi biz burada sizlere o yıllarda ve o kara gecede yaşanan katliamdan geriye kalan resimleri sergileyerek hafızamızı diri tutmamız gerektiğini hatırlatıyor, Aziz şehitlerimizin ruhlarına Fatihalar gönderiyoruz. Tüm şehitlerimiz için El Fatiha. Diyerek duanın ardından resim sergisine geçildi.

hocali-katliami-3

hocali-katliami

hocali-katliami-1

hocali-katliami-2


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
heleee - 8 yıl önce
Hocalı bahane, mustafa uğur propagandası şahane
Avatar
ürgüplü - 8 yıl önce
git camide mevlit okut reklam kokan hareketler bunlar reklam...utanmıyorlar