Hacıbektaş Kaymakamı İbrahim Engin Şenay, son günlerde ilçe genelinde artış gösteren Konar-Göçer vatandaşlarla ilgili açıklamalarda bulundu. 

Hacıbektaş Kaymakamı İbrahim Engin Şenay yaptığı açıklamasında; "Değerli dostlar; Hacıbektaş tarihinin en yoğun düzensiz konargöçer ziyaret dönemini yaşıyoruz. Sadece bu akşam 21.00-24.00 saatleri arasında;

  • 162 araç kontrol edildi.
  •  7 araca sürücü belgesiz araç kullanmaktan
  •  6 ruhsat sahibine sürücü belgesiz araç kullandırmaktan,
  •  1 araca ters yönden gitmekten,
  •  1 araca muayenesizlikten,
  • 1 araca sigortasızlıktan,
  • İdari para cezası uygulandı.

Sadece 3 saatlik denetimin sonuçları bu şekilde; bunun yanında, konargöçer vatandaşlarımızın gelişigüzel yerleşimine, bizzat eşlik ettiğim denetimlerde polislerimizle yüzlerce kez müdahelede bulunduk.

Sahada denetimleri koordine eden şahsım, Hacıbektaş emniyetimiz, Nevşehir emniyetten gelen arkadaşlarımız ve zabıta görevlisi kardeşlerimizle güzel ilçemizin huzur ve sükunu için emeğimizle yüreğimizle mücadele ediyoruz.

Bunların yanısıra bu düzensiz ve plansız yerleşim probleminin ilçemiz için ne kadar huzursuz bir iklim oluşturduğunu gerek Hacıbektaş Kaymakamı olarak şahsımın gerek Belediye başkanımızın her fırsatta yetkili diğer mercilere dile getirdiğimizden hiçbir Hacıbektaşlı hemşehrimizin şüphesi olmasın.

Değerli dostlar, önemli bir husus da hukuk düzeni çerçevesinde gördüğünüz olumsuzlukları ziyaretçilerle tartışma ortamı yaratmadan emniyet güçlerine bildirmenizi rica ediyorum. Hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum." dedi.

Öte yandan dün yapılan kontrol ve denetimlerle ilgili açıklamada bulunan Hacıbektaş Kaymakamı Şenay;

"14.08.2023 pazartesi günü ilçe merkezinde sabit ve hareketli olarak farklı noktalarda yaptığımız uygulamalarda 21:00-24.00 saatleri arasında 3 ekibin katılımıyla, genel asayiş ve kamu düzeninin devamının sağlanması amacıyla yapılan uygulamada;

▪️ 232 Şahıs

▪️ 178 araç kontrol edilmiş, yapılan kontrollerde;

▫️1 şahsa yoklama kaçağı olduğu için gerekli tebliğ yapılmış,

▫️6 araca Sürücü belgesiz araç kullanmaktan (36/3a maddesi)

▫️3 ruhsat sahibine sürücü belgesiz araç kullandırmaktan (36/3a maddesi)

▫️1 araca alkollü araç kullanmaktan (48/5 maddesi)

▫️1 araca muayenesiz araç kullanmaktan (34/a maddesi)

▫️12 araca çift sıra parktan (61/1b maddesi) cezai işlem uygulanmıştır.

Değerli dostlar sadece bu gece yapılan cezai denetimler istatistiği, tüm Nevşehir’in ilçe ve beldelerinin toplamından daha fazla sayıdadır.

İlçemize yapılan düzensiz ve plansız geçici göçün sebebi hacıbektaş emniyet güçlerimiz değildir. Onlara konaklama yeri bulmak da emniyet güçlerimizin görevi değildir. Bir cadde ya da sokağı temizlediğinde saatler içerisinde tekrar eski görünümüne gelen ve tekrar aynı yeri temizlemeye çalışan emniyet güçlerimizdeki kardeşlerimize yardımcı ve sağduyulu olma hususunu tüm Hacıbektaşımıza önemle rica ederim."