banner461

Paykasa Bozdurma Nasıl Yapılır?

En güvenilir elektronik ödemeli sistem olarak karşımıza çıkan ve dünya genelinde bilinen paykasa ödeme sisteminde, herhangi bir gerekçe ile kart içerisinde para kalmış ise, yapılacak işlem bozdurma işlemi olacaktır.

banner15
Paykasa Bozdurma Nasıl Yapılır?
07 Şubat 2017 Salı 19:48

banner134
Paykasa Bozdurma Nasıl Yapılır?


En güvenilir elektronik ödemeli sistem olarak karşımıza çıkan ve dünya genelinde bilinen paykasa ödeme sisteminde, herhangi bir gerekçe ile kart içerisinde para kalmış ise, yapılacak işlem bozdurma işlemi olacaktır. Paykasa kart tek kullanımlıktır ve kartın kullanımındaki temel mantık, ön yükleme miktarının ilk seferde harcamasıdır. Bu özellikten dolayı özel ile paykasa al işlemlerinde yapılacak alışveriş doğrultusunda ya da transfer edilecek para doğrultusunda, satın alma işleminin yapılmasına dikkat edilmelidir. Tek kullanımlık sistemin devreye girecek olması nedeniyle, bu uygulama içerisinde bulunmak, bozdurma işleminin yapılmasına gerek kalmaması anlamına gelecektir. Eğer, bütün bu gerçeklere rağmen herhangi bir neden ile ile elde ettiğiniz kartınızda harcanmamış bir para kalmış ise ya da kartınızı kullanmaktan vazgeçmiş iseniz, yetkili bayi üzerinden bozdurma işlemini yapabilirsiniz. Bozdurma işlemini yapabilmeniz için, öncelikli olarak satın alma işlemi ile elde ettiğiniz pin kodunu yetkili bayi müşteri temsilcisine teslim etmeniz gerekecektir. Pin kodunuzu müşteri temsilcisi ile paylaşmadan, hiçbir şekilde bozdurma işlemini yapmanız mümkün değildir. Pin kodunu sizden teslim alan müşteri temsilcisi, ilk olarak sisteme giriş yapacak ve sizden kişisel bilgilerinizi talep edecektir. Sistem üzerinden kartın size ait olduğunu tespit ettikten ve bundan emin olduktan sonra, kart içerisinde kalan para miktarını kontrol edecek ve sizlere iletilecektir. Para miktarının doğru olduğu konusunda karşılıklı olarak anlaşma sağlandıktan sonra, euro cinsinden olan birim Türk lirasına çevrilecek ve vermiş olduğunuz şahsınıza tanımlı ve sistemde bulunan bilgi ile uyuşan hesap numarasına, kart içerisinde kalan para, Türk lirasına çevrilmiş şekilde havale ya da EFT sistemiyle gönderilecektir. Bu işlem karşılığında sizlerden herhangi bir komisyon alınmayacaktır.
Paykasa Bozulduktan Sonra Tekrar Kullanılır mı?
Paykasa sistemi, pin kodu esaslarına göre çalışmakta olup, pin kodu olarak ifade edilen ve aslında paykasa kart olarak bilinen ödeme gerecinin kendisi olan bu rakamsal ifadelerdir ve tek kullanımlıktır. Alışveriş yapsanız da kartı bozdurma işlemini yaptırırsanız da ikinci defa aynı kodu yani aynı kartı kullanma şansınız bulunmamaktadır. Sistem otomatik olarak paykasa al ile sizlere verilmiş olan pin kodunu yani kartı iptal edecektir. Yeniden bu güvenilir ödeme geleceği ile çalışmak gibi bir düşünceniz bulunuyor ise, aynı pin kodu üzerinden işlem yapmanız mümkün değildir. Dolayısı ile paykasa satın al ile elde etmiş olduğunuz pin kodunu saklamanıza ya da yetkili bayiye bir kart satın alma başvurusu yaptığınız da aynı kodu kullanmak istediğiniz yönünde bir görüş bildirmenize gerek yoktur. Çünkü bu mümkün olmayan bir uygulamadır. Bahsedilen bu uygulama güvenli ödeme gereği olarak bilinen sistemin aslında güvenlik politikasının bir sonucudur. Aynı pin kodunun başka bir kişide bulunması ya da tekrar kullanılması, sisteminin ortaya çıkış amacı doğrultusunda engellemekte olup, bu sayede kartın neden güvenli ödeme gereci olduğu da ortaya net bir şekilde çıkarılmaktadır.

 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.