Halk arasındaki inanışa göre baharın müjdecisi ilk cemre yarın havaya düşecek.. Bundan sonra su ve sonra da toprağa düşecek.

Cemrenin düşmesiyle havaların ısınmaya başladığı, bahara geçiş yapıldığı bilinir. 2024 yılının ilk cemresi 19-20 Şubat tarihinde havaya düşecek. Belli aralıklarla sonraki cemreler de düşecek, peki bu işleyiş sırasıyla nasıl olacak? Ayrıntılar haberimizde...

CEMRE NE ZAMAN DÜŞECEK? 

Cemre 19-20 Şubat'ta havaya, ikinci cemre 26-27 Şubat'ta suya ve üçüncü cemre 5-6 Mart'ta toprağa düşer. Cemreler birer hafta arayla düşerek ilkbaharın gelmesine neden olur.

1. cemre havaya (19-20 Şubat),

2. cemre suya (26-27 Şubat),

3. cemre (5-6 Mart) toprağa düşer.

CEMRE DÜŞMESİ NEDİR?
Arapça kökenli bir kelime olan "cemre"'nin sözlük anlamı kor yani ateştir. Halk arasında ise sıcaklığın artması olarak bilinir. Cemrenin ilkbahar başlamadan hemen önce 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa sırasıyla düştüğüne inanılır. Bu düşen cemreler sayesinde hava, su ve toprak ısınır.
Halk arasında cemre düşmesiyle birlikte Hıdırellez ve Nevruz kutlamaları başlamaktadır. Cemre düşmesi Türk kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Kültür ve edebiyat alanında kendine yer bulmuştur. Osmanlı zamanında Divan şairleri cemre zamanlarında önemli kişilere övgü şiirleri yazarlardı. Bu şiirlere ‘cemreviye’ denilmektedir.

Öte yandan Meteoroloji 7.Bölge Müdürlüğü, Nevşehir ve ilçelerinde hafta içi için ilk hava tahminlerini açıkladı. 

Öte yandan Meteoroloji 7.Bölge Müdürlüğü, Nevşehir ve ilçelerinde 19 Şubat, 23 Şubat 2024 tarihleri için ilk hava tahminlerini açıkladı. 

İşte Nevşehir ve  İlçelerinde 5 Günlük Hava Tahmini: