Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Nevşehir'de düzenlenen Kapadokya Balon ve Kültür Yolu Festivali kapsamında gastronomi dünyasının önde gelen yerli şeflerinin katılımı ile Avanos ilçesinde etkinlik düzenlendi.

Gastronomi etkinliğinde Kapadokya'nın yöresel lezzetlerle birlikte Avanos Kızılırmak'ın eski yataklarından elde edilen topraktan üretilen testiler içerisinde yapılan Nevşehir'in tescilli lezzeti: Testi kebabı lezzeti ve sunumuyla büyük ilgi gördü.

Avanos Belediye Başkanı Alper Celal İbaş; "Belediyemizin destekleriyle Kapadokya Balon ve Kültür Yolu Festivali Gastronomi Etkinliği kapsamında Türkiye Aşçılar Federasyonu, Kapadokya Aşçılar Federasyonu ve bölgemizin kıymetli kadın kooperatiflerinin katılımı ile gastronomi etkinliği gerçekleşti. 

Katılım sağlayan aşçılarımıza ve kooperatiflerimize teşekkür ediyorum." dedi.

Avanos Belediye Başkanı Alper Celal İbaş'ın şeflerle özel olarak ilgilenip sohbet ettiği etkinlik, duayen şeflerin Nevşehir Kapadokya mutfağı ile ilgili görüşlerini dile getirmesi ile son buldu.

Nevşehir Testi Kebabı Tarifi:

Kapadokya bölgesinin kendine özgü tatlarından birisi de meşhur testi kebabıdır. Başlangıç itibariyle tandır kültürü etrafında oluşan bir yemektir. Günümüzde tandırın yanı sıra fırınlarda ve açık ocaklarda da yapılmaktadır. Geleneksel testi kebabı, Avanos ilçesinde üretilen testi ve çömlek adı verilen toprak kapların içine, et ve malzemelerin konularak, tandırda pişirilmek suretiyle hazırlanır. Daha çok özel günlerde, gruplara göre yapılan bu yemek, lokanta ve restoranlarda müşterinin hizmetine sunulur. Ayrıca, Avanoslu çanakçıların tek kişilik olarak imal ettikleri küçük testilerde de yapımına başlanmıştır.

Testi Kebabı İçin Gerekli Malzemeler:

  • 1 adet testi (çömlek de kullanılabilir.)
  • Kuşbaşı doğranmış et (Tercihe göre dana ve koyun eti olabilir)
  • Domates
  • Sarımsak
  • Sivri biber
  • Sıvı yağ
  • Tuz, karabiber, kimyon.

Testi Kebabı Yapılışı:

Öncelikle testiye sıvı yağla et birlikte konur. Testi önceden hazır edilmiş köz halinde bulunan ateşin ortasına gömülerek, etin pişmesi sağlanır. Etin suyu çekilip kavrulmaya başladığında, domates, sarımsak, sivri biber, tuz ve karabiber eklenerek, tam bir karışım hali alır. Ardından testinin ağzı bir bez konduktan sonra, orta kıvam hazırlanmış hamurla sıvanır. Hamurun ortasında küçük bir delik açılır. Bu haliyle köz ateşe gömülür. Yaklaşık iki saat ateşte bekletilir. Bu zaman içerisinde dengeli pişmesini sağlamak için ara sıra testi silkelenir. Testinin üzerindeki hamurun pişmesinden, içinde bulunan malzemenin de piştiği anlaşılır. Daha sonra testi ateşten alınarak, 20 dakika dinlendirilir. Servis yapmak için testinin ağzında sıvalı olan hamur çıkartılır, üzerine kimyon, karabiber gibi baharatlar serpilerek, servise hazır hale getirilir. Geleneksel uygulamalarda olmamakla birlikte, turistik restoranlarda testinin ağzı şov amaçlı olarak satırla kırılarak, yemek, testinin içinden servis edilir.