Youtube’da yayın yapan Ortaya Karışık isimli hesap Nevşehir Kapadokya bölgesine ilişkin sokak röportajı yaptı. Vatandaşlara Kapadokya nerededir? Neden adı Kapadokya'dır diye sordu.

Video kısa sürede sosyal medyada gündem oldu.

Verilen birbirinden ilginç cevaplar ise Nevşehir kamuoyunu şaşırttı.

Sokak röportajlarında verilen ilginç cevaplar;

Mersin tarafında,

Pamukkale Denizli'de,

Japonya,

Kütahya,

Ege Bölgesindedir,

Akdeniz Bölgesindedir,

Verilen cevaplar Kapadokya tanıtımı için daha gidilecek çok yol yapılacak çok işler olduğunu gözler önüne serdi. 

Sorunu cevabı;

Kapadokya nerededir? - Kapadokya Nevşehir'de dir.

Yıllar boyunca sayısız medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve günümüze kadar ulaşmış, dillere destan peribacalarına sahip olan Kapadokya bölgesinin tarihsel ve kültürel yapıları Nevşehir’dedir.

Nevşehir ise Anadolu’nun tam merkezinde mükemmel bir konuma sahiptir. Peki bu herkesin dilinde dolaşan, cennetten bir köşeye neden “Kapadokya” ismi verilmiştir? Kapadokya kelimesi aslen Farsça bir kelimedir. Bizans ve Roma İmparatorluklarının Latin alfabesini kullanmalarından dolayı Cappadocia ismiyle, Latincede ve halihazırda bildiğiniz üzere Türkçe olarak da Kapadokya ismi kullanılır. Farsça “Katpa-tuka” kelimelerinden gelen, günümüzde Kapadokya olarak adlandırılan bu kelimenin anlamı “Güzel atlar ülkesi” demektir. Persler tarafından kurulmuş Kapadokya krallığı döneminde, bölgede göz alıcı güzelliğe sahip ve bir o kadar da vahşi atlar bulunması güzel atlar ülkesi denmesine sebeptir.

Kapadokya Anlamı Nedir? - Nevşehir ilinde yer alan Kapadokya turist merkezlerimizden birisidir. Kapadokya nedir sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Paleolitik dönemden bu yana pek çok uygarlığı ağırlamış olan bölgenin adı bir zamanlar burada var olan Kapadokya Krallığı Katpatuka'dan gelmektedir. Katpatuka ise Pers dilinde güzel Atlar Ülkesi anlamına gelmektedir.

Röportaj

Kaynak: https://www.youtube.com/@Ortayakarisikyt/featured