“Doğada Acil Müdahale Eğitimi” Kapadokya Üniversitesi Ev Sahipliğinde Gomeda Vadisinde Yapıldı.

Türkiye Acil Tıp Derneği Doğa Tıbbı Çalışma Grubu’nun (TATDOĞA) Erciyes/Kapadokya Kış Eğitimleri kapsamında yer alan, Doğada Acil Müdahale Eğitimlerinin Kapadokya Kısmı, Kapadokya Üniversitesi ev sahipliğinde Gomeda Vadisi'nde gerçekleştirildi.

TATDOĞA Çalışma Gurubu’nun olası bir yaralanma, afet durumlarında o an mevcut olan herhangi bir ekipman ile müdahale edebilme yetisi kazandırmayı ve doğa koşullarında hayatta kalma becerilerini öğretmeyi hedeflediği etkinliğe, çeşitli kentlerde görev yapan 40 hekim ve akademisyen ile üniversitemizin İlk ve Acil Yardım Programı Öğretim Elemanları ve II. sınıf öğrencileri katıldı.

Gerçekleştirilen etkinlik ile ilgili bir açıklama yapan Sağlık Birimleri Koordinatörü Öğretim Görevlisi Ayfer Coşkun; “Ülkemizin yaşadığı afetler hepimizi derinden etkiliyor. Doğal afetlerin yaşamı nasıl etkilediğini yaşanan olumsuzluklarla tecrübe ettik. Kapadokya Üniversitesi olarak, bir hayata dokunabilmek için bu tür uygulamalı eğitimleri önemsiyoruz. Bu tür eğitimler ile öğrencilerimize güncel uygulamaları sunarak son bilgiye ulaşmaları sayesinde mesleki yeterliliklerini artırmış oluyoruz. Öğrencilerimize verdiğimiz teorik ve uygulamalı eğitimleri bölgemizin özellikli alanlarında uygulama yaptırarak pekiştiriyoruz.” dedi.

Gomeda Vadisi yürüyüş sırasında, Doç. Dr. İsmail Altıntop, Dr. Öğr. Üyesi Feridun Çelikmen ile uzman eğitmenler tarafından doğada hayatta kalma, İmprovize yöntemler, yaralanmalar, taşıma yöntemleri gibi konularda uygulamalar yapıldı.