Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine (NEVESOB) bağlı Oda Başkanlıkları İstişare ve Değerlendirme Toplantısı Birlik Başkanı Mehmet Pınarbaşı başkanlığında Oda Başkanlarının katılımı ile hizmet binasında gerçekleştirildi.

Oda Başkanlarının katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan Pınarbaşı, genel bir değerlendirme yaparak akabinde gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Toplantı gündemine uygun olarak önceki toplantıda alınan kararların görüşülmesi, mesleki eğitimde yaşanan sorunlara ilişkin genel değerlendirme yapıldı. Akabinde işletmelerde mesleki eğitim gören staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilere ödenecek ücretlere yönelik devlet katsısı uygulamasında ki değişiklik genel olarak değerlendirilerek, uygulamanın esnaf ve sanatkara 2017 yılından beri büyük teşvik ve katkı sağladığı ancak 1 Ekim 2023 tarihinde hizmet sektörünün destek verilen meslek kollarından çıkarılması esnaf ve sanatkarların mesleğini yeni nesillere aktarmasında büyük sıkıntılara yol açacağı ve esnaf, veli ve öğrenci birlikteliğini sekteye uğratacağı hususunda görüş birliğine varılarak; hizmet sektörünün desteklenmesinin imalat sektörü gibi önem arz ettiği için üst kuruluşlara konunun bildirilmesine karar verildi.    

Toplantının kapanışında NEVESOB Başkanı Mehmet Pınarbaşı ilgili kurumlar ve yetkililer ile esnaflarımızın sorunlarının çözümü için görüşmeye devam ettiklerini belirterek katılımları sebebiyle Oda Başkanlarına teşekkürlerini iletti.  

Editör: Fikret Capacı