Nevşehir önceki dönem Baro Başkanı Av. Necmi Öncül, bakmakta olduğu bir dava dosyasından dolayı karşı tarafın saldırısına uğradı.

Önceki dönem Nevşehir Baro Başkanı Av. Necmi Öncül’e yapılan saldırı nedeniyle Nevşehir adliye sarayı önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Av.Gökhan Bozkurt, TBB Yönetim Kurulu üyesi Av. Erhan Toprak ve Nevşehir Barosu Avukatları tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

BASIN AÇIKLAMASI

“KINAMA”

            Değerli meslektaşlarım ve değerli basın mensupları,

            Önceki dönem Nevşehir Baro Başkanlığı görevi de yapan Av. Mustafa Necmi Öncül’e karşı Nevşehir Hukukçular Tesisinde, bakmakta olduğu bir davadan kaynaklı olarak, dolayısıyla mesleği ile ilgili bir husus sebebiyle hain bir saldırı meydana geldiğini üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız.

            Yıllardır avukatlar takip ettikleri davalarla özdeşleştirilerek sistematik olarak saldırıya uğramaktadır. Toplumdaki bu sorunlu bakışın sonucunda biz avukatların can güvenliği tehdit altındadır. Geçtiğimiz günlerde Denizli önceki dönem başkanlarından Av. Mehmet Erdal Çam’ ın öldürülmesi ve Av. Mustafa Necmi Öncül’ e karşı yapılan saldırı da bu sorunlu düşüncenin sonucudur.

            Tek bir meslektaşımıza karşı dahi saldırı kabul edilemezken, ifade edildiği üzere sistematik saldırı ve cinayetler artmaktadır. Oysa bilinmelidir ki, savunmaya yapılan saldırı, savunma hakkının avukatlarca yerine getirilmesi sebebiyle başta tüm vatandaşlara ve nihayetinde yargıya yapılmaktadır. Bizler avukatlık mesleğine karşı saygı duyulması, mesleği sebebiyle yaşanan benzer konularda yasalarca da tanınan gerekli yaptırımların en ağır şekilde uygulanması için bu konuda tüm hukuki mücadelemizi sonuna kadar kararlılıkta yürüteceğimizi açıkça ifade etmek istiyoruz.

            Bu hususta Avukat Mustafa Necmi Öncül başta olmak üzere tüm meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz. Baromuzun bugüne kadar taviz vermediği ilkelerine inatla ve inançla sahip çıkmaya devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmamalıdır. Son bulmasını dilediğimiz bu saldırıların hiçbir şekilde bizi yolumuzdan, inancımızdan ve hedefimizden saptıramayacağını herkes bilmelidir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur. 25.09.2023