banner461

Nevşehir'in 150 yıllık tarihi beyler konağına tarihi dokunuş...

Nevşehir Kalesi civarında yer alan tarihi Beyler Konağı Tarihi Ve Mimari Dokusuna Uygun Olarak Restore Edildi.

banner15
Nevşehir'in 150 yıllık tarihi beyler konağına tarihi dokunuş...
09 Kasım 2021 Salı 20:39

banner517
banner134

Restorasyon çalışmaları tamamlanan 150 yıllık tarihi konağı ziyaret eden Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran yaptığı açıklamasında; "Çok güzel oldu. Camicedit Mahallemizde bulunan; Tarihi Beyler Konağı’mızın restorasyon çalışmalarını tamamladık. Tarihi güzelliklere sahip konağımızı şehrimize yeniden kazandırmanın mutluluğu içerisindeyiz" dedi.

Nevşehir'de Tarihi Beyler Konağı Restore Edildi...

Dünyanın en büyük yeraltı şehir yerleşiminin bulunduğu Nevşehir Kalesi civarında yer alan tarihi Beyler Konağı’nın restorasyon çalışmaları tamamlandı. Yapılan çalışmayla birlikte, Osmanlı konut mimarlığının şehir merkezindeki en önemli sivil mimarlık eserlerinden biri olarak da değerlendirilen konakkent belleğine kazandırıldı.

18'inci yüzyılda yapılan ve halk arasında "kırmızılı ev" olarak bilinen Beyler Konağı'nda restorasyon çalışmaları tamamlandı.

Nevşehir’in Camicedit Mahallesinde yer alan Beyler Konağı’nda bir süreden beri Nevşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü tarafından sürdürülen restorasyon çalışmaları tamamlandı.

Osmanlı dönemindeki Barok sanatının biçim ve süslemesinin en güzel bir şekilde yansıtıldığı ender tarihi yapılardan biri olan ve giriş cephesi sonradan kırmızı renge boyanmasından dolayı halk arasında ‘Kırmızı Konak’ olarak da isimlendirilen iki katlı Beyler Konağı’nın dış cephesi yapıya özgü yöresel taş ile aslına uygun olarak yeniden yapıldı.

İç tavanında yer alan ve ahşap bitki süslemelerinin yanı sıra duvar süslemeleri ile de Kapadokya bölgesinde en dikkat çekici tarihi yapılardan biri olarak değerlendirilen konağın tavanlarında temizlik ve renklerinde canlandırma yapıldı. Oda zeminlerindeki sonradan dökülen beton zeminlerin kırılarak temizlendiği konakta daha sonra odalara tarihi ve mimari dokusuna uygun bir şekilde ahşap döşeme yapıldı.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.