Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Nevşehir Valiliğine atanan Ali Fidan, bugün öğleden sonra görev yapacağı kente geldi. 

Vali Fidan için valilik önünde karşılama töreni düzenlendi...

Nevşehir'e gelen Ali Fidan'ı Valilik girişinde AK Parti Nevşehir Milletvekili Süleyman Özgün, Nevşehir Beşediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, AK Parti Nevşehir İl Başkanı Ali Kemikkıran, MHP İl Başknaı Adnan Doğu, kurum amirleri ve daire müdürleri karşıladı. Karşılama töreninin ardından Fidan, makamına geçti.

Nevşehir'in 35.'inci Valisi olan Ali Fidan, daha sonra görev yapacağı Valilik makamına oturdu.

 Nevşehir'de görev yapacak olmaktan mutlu olduğunu dile getiren Vali ali Fidan şu açıklamalarda bulundu;

Nevşehir Valisi Sayın Ali FİDAN'ın Göreve Başlama Mesajı

9 Ağustos 2023 tarihli ve 376 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile atandığım Nevşehir Valiliği görevine bugün itibarıyla başlıyorum.

Güven ve takdirlerinden dolayı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a ve İçişleri Bakanımız Sayın Ali YERLİKAYA’ya şükranlarımı arz ediyorum. Bu görevin, ilimiz ve şahsım için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Dünyada benzeri bulunmayan tabiat harikası doğal güzelliklere ve coğrafi oluşumlara, tarihi eser ve kültürel varlıklara sahip Nevşehir ilimize ve bu güzide coğrafyada yaşayan siz kıymetli hemşerilerimize hizmet edecek olmanın onur ve mutluluğunu yaşıyorum.

Üstlendiğim görev ve sorumluluğun bilincinde olarak, bütün mesai arkadaşlarımla birlikte temel yaklaşımımız; adalet ve hakkaniyet ilkelerini esas alan, insan haklarına saygılı, hukuka bağlı, toplumun bütün kesimlerini kucaklayan, güler yüzlü ve şefkatli bir yönetim anlayışı olacaktır.

Türkiye yüzyılı vizyonu çerçevesinde gelecek nesillere her alanda daha da gelişmiş bir Nevşehir bırakmak, ülkemizin ve dünyanın en önemli turizm bölgelerinden birisi olan Kapadokya’nın marka değerini daha da yükseltmek öncelikli hedeflerimiz arasında olacaktır.

Görevimiz süresince; şehit yakını ve gazilerimiz ile devletin ilgi ve desteğine daha fazla ihtiyaç duyan tüm vatandaşlarımızla yakından ilgileneceğimizi özellikle belirtmek istiyorum.

Vazifemizi ifa ederken nihai gayemiz Yüce Allah’ın rızasını kazanmak ve aziz milletimizin hayır dualarını almak olacaktır.

Bu doğrultuda, milletvekillerimiz, belediyeler, adli kuruluşlar, üniversiteler, siyasi parti temsilcileri, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, basın ve medya kuruluşları ile her zaman yakın bir iletişim halinde, azim ve gayretle çalışacağız.

Görevi devraldığım Sayın İnci SEZER BECEL başta olmak üzere ilimize bugüne kadar hizmet etmiş bütün valilerimize teşekkür ediyor, sağlık, başarı ve mutluluklar diliyorum.

Ayrıca, Anadolu’nun manevi mimarlarından; ilmi, imanı ve irfanı ile insanlığı kardeşliğe, sevgi, saygı ve hoşgörüye davet eden, ahlaklı ve erdemli olmayı insan olmanın en temel vasfı olarak tanımlayan Hacı Bektaş Veli Hazretlerini vefatlarının 752. seneyi devriyesinde rahmetle anıyor, her daim onun manevi mirasına sahip çıkacağımızı vurgulamak istiyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle Nevşehir’de yaşayan tüm vatandaşlarımıza en kalbi hürmet ve muhabbetlerimi sunuyorum. "dedi.

ALİ FİDAN KİMDİR?

Ali Fidan 1970 yılında Bolu'nun Gerede İlçesinde doğdu. İlk ve ortaokul eğitimini Gerede'de, lise eğitimini 1988 yılında Bolu'da tamamladı. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Kısa bir süre Abant İzzet Baysal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı.

ALİ FİDAN HANGİ GÖREVLERDE BULUNDU?

1994 yılında Bolu Valiliği Kaymakam Adayı olarak Mülki İdare Amirliği mesleğine başladı. Kaymakam Adaylığı stajı sırasında 8 ay süreyle İngiltere'de (Bournemouth) dil eğitimi ve mesleki incelemelerde bulundu. Çankırı-Kurşunlu ve Uşak-Ulubey ilçelerinde Kaymakam Vekili olarak görev yaptı. 

Sırasıyla Aşağıdaki Görevleri Yürüttü :1997-1999: Kayseri-Felahiye Kaymakamı, 1999-2001: Malatya-Yazıhan Kaymakamı, 2001-2003: Malatya Vali Yardımcısı, 2003-2007: İller İdaresi Genel Müdürlüğü Şube Müdürü, 2007-2012: İller İdaresi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı, 2012-2013: İller İdaresi Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yrd., 2013-2015: İller İdaresi Genel Müdürü, 2015-2016: Düzce Valisi. 2016 yılında Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı ve son olarak 10 Ağustos 2023'te Nevşehir Valiliğine atanmıştı.