Nevşehir Valisi Ali Fidan, mesajında; “

Eğitim Camiamızın Kıymetli Neferleri, Değerli Velilerimiz ve Sevgili Öğrenciler,

Yeni bir eğitim ve öğretim dönemine başladığımız bu anlamlı haftada, ülkemizin geleceği olan çocuklarımız; okullarına, arkadaşlarına ve öğretmenlerine; öğretmenlerimiz, öğrencilerine kavuşmanın mutluluk ve heyecanı içinde çocuklarımızın okula başlamasının gurur ve coşkusunu hep birlikte yaşamaktayız.

Biliyoruz ki; milletimizi ve ülkemizi geleceğe güvenle taşımak, muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmak, millî ve manevi kültürümüzü ve değerlerimizi yaşatmak için birinci şart eğitimdir. Bu anlamda çocuklarımızın en güzel şekilde yetiştirilmesi hepimizin ortak hedefidir.

Ülke olarak ortak amacımız, hayat boyu eğitimi önemseyen, modern çağda söz sahibi olabilen, evrensel değerlerin yanında millî ve manevî değerlerine sahip çıkan, kendine güvenen, sorgulayan, ülkemizi geleceğe taşıyacak nesiller yetiştirebilmektir. Bu kapsamda özellikle son yıllarda atılan çağdaş adımlar, eğitim sistemimizi daha modern bir yapıya kavuşturmuştur.

Kıymetli Öğretmenlerimiz,

Eğitim sistemimizdeki ilerlemeye paralel olarak eğitim-öğretimin kalitesini artırmak adına mesai mefhumu gözetmeksizin fedakârca çalışacağınıza güvenimiz tamdır. Hiç şüphesiz yeni nesil sizlerin elinde şekillenecek, geleceğimizin teminatı gençlerimiz sizlerin eseri olacaktır.

Değerli Velilerimiz,

Eğitimin ailede başladığı, okulda geliştiği ve toplumda olgunlaştığı gerçeğinden hareketle sevgiyle ve fedakârlıkla büyüttüğünüz evlatlarınızın geleceğe hazırlanmasında okul yönetimleri ve öğretmenlerimizle sürekli işbirliği sağlayacağınıza inanıyorum. Çünkü çocuklarınızın ilk öğretmenleri ve onları en iyi tanıyanlar sizlersiniz. Dolayısıyla onlara güveniniz, güven veriniz, başarısızlık durumlarında onlara umut aşılayıp hayata bağlayınız. Onları başarısı sizlerin gurur kaynağı, ülkemizin yarınlarının teminatı olacaktır.

Sevgili Öğrenciler,

Evinizden sonra en fazla vakit geçirdiğiniz, paylaşmayı, yardımlaşmayı, başarıya arkadaşlarınızla el ele yürümeyi öğrendiğiniz okullarınızın açılmasının mutluluk ve sevincini yaşadığınızı biliyor ve mutluluğunuzu paylaşıyorum. İnanıyorum ki gelişen dünyanın gereklerini uhdesinde barındıran eğitim yuvalarınızda Ülkemizin ve Milletimizin ufuklarını aydınlatan birer güneş olarak doğacak ve Türkiye Cumhuriyeti Devletimizi bugün bulunduğu konumdan çok daha ileri seviyelere taşıyacak beceri ve donanımı kazanacaksınız. Hayatınız boyunca insanın en değerli varlık, sevginin en hünerli güç, bilginin en yenilmez kuvvet olduğunu aklınızdan bir an olsun çıkarmayacağınızdan şüphe duymuyor, eğitim hayatınızda ayrı ayrı her birinize üstün başarılar diliyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete irtihal eden, fedakârca görevini ifa ederken Şehitlik makamıyla şereflenen, Gazilik unvanıyla onurlanan eğitim camiamızın Aziz Neferlerini saygı ve şükranla yâd ediyor, 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılının ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyor, idarecilerimiz, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, velilerimiz ve tüm eğitim camiasına başarılı bir yıl dileyerek “İlköğretim Haftası’nı” kutluyorum.