Nevşehir'in Gülşehir ilçesine yavrularla birlikte toplu halde gelen yüzlerce allı turna sürüsü Yalıntaş Göleti'nde konaklıyor.

Öte yandan Gülşehir ilçemiz Kızılırmak sahil boyunda angut, flamingo, su çulluğu, pelikan, karabatak gibi kuş türlerine ev sahipliği yapıyor.

Yalıntaş Göleti yüzlerce allı turnanın akınına uğradı.

Nevşehir'in Gülşehir ilçesine bağlıYalıntaş köyünde bulunan Yalıntaş göletinde allı turna olarak bilinen flamingo sürüsü görüntülendi.

Allı Turnalar

Birçok farklı şarkıya da konu olan allı turna kuşu, aynı zamanda oldukça güzel görüntüsü ile dikkatleri üzerine toplar. Flamingo olarak da bilinen allı turna kuşları, aynı zamanda koruma altında olan kuş türleri içerisinde yer almaktadır.

Nevşehir'in Gülşehir ilçesine bağlı Gökçetoprak Köyü Yalıntaş göletinde, her yıl binlerce yavru kuluçkadan çıkarken göletde flamingo şöleni yaşanır.
Yalıntaş göletinde, kuluçkadan çıkan binlerce flamingo yavrusu, el değmemiş doğasıyla dikkati çeken bölgeyi adeta "flamingo cenneti" ne dönüştürür.
Anadolu’da halk dilinde "allı turna" olarak bilinen flamingoların görüntüsü izleyenleri hayran bırakıyor.

Nevşehir'de Kapadokya'ya Kuş Cenneti Yakışır...

Türkiye'nin en uzun nehri Kızılırmak'ın geçtiği Nevşehir'in Avanos ve Gülşehir ilçeleri, yine ülkemizin en önemli kuş göç yolu ve kuş gözlem noktalarından biri.

Nevşehir'in Avanos ve Gülşehir ilçesi, güneyden göç ederek Türkiye'ye gelen kuşların rotası üzerinde bulunuyor. Göçmen kuşların bazıları Türkiye'de yazı geçirmeyi tercih ederken, bazıları da Avrupa'ya yöneliyor.

Her yıl Türkiye'den geçen yaklaşık 500 bin göçmen kuştan bir bölümü, Gülşehir ve Avanos'daki sulak alanlarda mola vererek gözlemcilere eşsiz manzaralar sunuyor.

Nevşehir'in Gülşehir ilçesinde Kızılırmak kıyı kesimleri ve havzasını her yıl yüzlerce pelikan ziyaret ediyor. Bahar aylarının gelmesiyle gökyüzünde güzel görüntüler oluşturan pelikanlar, tarlaların ve ırmağın üzerinde süzülerek güneşin keyfini çıkarıyor. Hava akımını yakalayan pelikanlar aynı anda yerden yüzlerce metre yükseklikte uçmanın zevkini yaşarken, kuşların görüntüsü izleyenleri de büyülüyor

Gülşehir ve Avanos  Kızılırmak havzası flora ve faunası ile her geçen gün yeni bir türü barındırıyor. Kızılırmak nehri çevresiyle, bazı adacıklarında, ötücü kuşlar da dahil olmak üzere yaklaşık 200'ün üzerinde kuş türünün varlığı mevcut olduğu söyleniyor. Bu alan kuşların üreme, kışlama ve göçleri açısından önemli bir konuma sahiptir.  

 Su Kuşları Yaşam Alanı Olarak Gülşehir ve Avanos Kızılırmak havzasını seçmiş ise bize de ev sahipliği yapmak düşer...

Uluslar arası kuş göç yolu üzerindeki bulunan bu bölgede beslenen ve konaklayan bazı önemli kuş türleri; flamingo, leylek, turna, çamurcunlar, pelikanlar, balıkçıllar, yağmurcunlar, kazlar, kılıç gagalar, martılar, bababanlar ve sumrulardır. 

FİB Haber Merkezi olarak yetkililere bir önerimiz var; “Gelin el birliği ile burada kuşlara yaşam alanı yapalım". Avanos ve Gülşehir Kızılırmak havzasında Kuş Cenneti oluşturalım ismine de "Kapadokya Kuş Cenneti "koyalım" ne dersiniz?

İşte Nevşehir'de Kızılırmak çevresinde konaklayan bazı göçmen kuşlardan görüntüler;