banner461

0850'li numaralar Nevşehir'e dadandı !

Nevşehir’de bir vatandaşa 'Sayın müşterimiz düzenli fatura ödemelerinizden dolayı adınıza tanımlanan Galaxy S6 cep telefonunuz ve 500 dakikanız için 0850811....’yi arayınız' mesajı geldi.

banner15
0850'li numaralar Nevşehir'e dadandı !
07 Temmuz 2015 Salı 23:21

banner517
banner134
Telefon dolandırıcıları şimdi de 0850 ile başlayan genelde kurumsal firmaların müşteri hizmetleri için kullandığı numaralarla 'Galaxy S6 kazandınız' mesajı geçerek kullanıcıların kendilerini aramasını istiyor. 

Dolandırıcılar, bu kez 0850 ile başlayan numaralara dadandı


Telefon dolandırıcıları her geçen gün yeni yöntemlerle insanların karşısına çıkıyor. Vatandaşların cep telefonlarına son zamanların en gözde telefonlarından olan 'Galaxy S6 kazandınız, bizi arayın' şeklinde mesaj atan dolandırıcılar, vatandaşları kandırıp kimlik ve kredi kartı bilgilerine ulaşmayı hedefliyor. İddiaya göre, Nevşehir’de bir vatandaşa 'Sayın müşterimiz düzenli fatura ödemelerinizden dolayı adınıza tanımlanan Galaxy S6 cep telefonunuz ve 500 dakikanız için 0850811....’yi arayınız' mesajı geldi. 

Mesaja yanıt vermediğini belirten vatandaş, şu ifadeleri kullandı: “Bu mesajın dolandırıcılar tarafından gönderildiğini düşünüyorum. Benden başka yüzlerce kişiye de gitmiş olabilir. Ben numarayı internette arattığımda arama motorlarında kime ait olduğu, hangi GSM operatöründen geldiği belli değil. Ben tuzak olduğunu düşündüğüm bu tür mesajlara itibar etmiyorum. Kimsenin de etmesini istemiyorum. Basından bu tür dolandırılma olaylarına dair haberleri okuyorum. Bunun için haber yapılarak insanların uyarılmasını istiyorum. İlgililerden de cep telefonlarına gelen dolandırıcılık mesajlarına karşı çözüm bulmalarını istiyorum.”

0850'li Numara Oyununa Gelmeyin!

Firmalar 0850 ile başlayan numaraları kullanmaya başladı. Daha önce 444’lü numaraları kullanan firmalar bu numaraların ücretsiz de aranabilmesi sonrası başka bir uyanıklığa başvurdu.

0850’li numaralar cep telefonu hatları üzerinden aranıldığında paket dakikalardan düşünce cep telefonundan bu numaraları arayan vatandaşlara firmalar “Cep telefonları ile 0850’li numaralar aranamıyor, sabit hattan arama yapın.” diyerek vatandaşın sabit hatlardan arayarak vergiler dahil dakikası 14,59 kuruştan ücret ödemesine neden oldu.

Firmaların uyanıklığı yine vatandaşın cebini vurdu. İl sınırlaması olmaksızın bağımsız bir numara isteyen kurum ve aboneler 0850 ile başlayan numaraları kullanmaya başladı. Hatta birçok firma artık çağrı merkezi olarak bu numaraya yönlendiriyor.

 444’lü Numaralar 0850’li Numaraya Yönlendiriyor

Daha önce 444′lü hatlardan hizmet veren çağrı merkezlerini aramak gsm de ve sabit telefonda her yöne dakikalarından düşüyordu. Hatta sabit hatlarda getirilen avantajlarla belli saatlerde bu numaraları aramak ücretsiz olunca firmalar hemen başka bir yol buldu. 0850’li hatları kullanmaya başladılar. Bu numaralar gsm operatörleri üzerinden aranırsa kullanılan paket hatlardan düşerken sabit hatlardan aranıldığında 14,59 kuruş üzerinden ücretlendiriliyor.


 
0850’li Numaralar Cep Telefonlarından Aranmıyor Yalanı!

“Bu sabah bankamın müşteri hizmetlerine acil ulaşmam gerekiyordu. 444’lü numarasını aradım değiştiğini ve 0850’li bir numaradan aramam gerektiğini öğrendim. Hemen numarayı çevirdim. Bir türlü hat aranmıyor. Daha sonra sabit hattan aradığım müşteri temsilcisi ‘BTK’nın kararı, cep telefonları ile 0850’li numaralar aranamıyor, sabit hattan arama yapın’ dedi. Ben sabit hat kullanmıyorum ki. Neden böyle bir mecburiyet ben anlamadım. Her yerde sabit hat olamaz ki. Bana bunun mantıklı bir açıklaması yapılsın ve lütfen gerçekten pek çok mağduriyete sebep olabilecek bu durum düzeltilsin bir an önce.”

Dakikalarca Hatta Bekletiyorlar

“Aldığım telefondan sorun çıkınca konuyu müşteri temsilcisine iletmek istedim ama ne mümkün. Daha önce aradığım 444 ile başlayan numarayı aradım. Bu numara beni 0850 ile başlayan numaraya yönlendirdi. 0850’ile başlayan istek ve şikayet hattını sabahtan beri arıyorum yaklaşık yarım saattir hatta bekliyorum.”

0850’li Hatlar Nasıl Ücretlendiriliyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan alınan bilgilere göre; 0850 numara sabit hatlar üzerinden arandığında tüm vergiler dahil artık 14,59 krş. ücretlendiriliyor. Eğer gsm operatörleri üzerinden 0850’li bir numara ararsanız sabit bir numara çevirdiğiniz için hattınızdaki tanımladığınız paketin sabit yönlere olan dakikalarından düşmektedir. Ayrıca firmaların söylediği ‘BTK’nın kararı, cep telefonları ile 0850’li numaralar aranamıyor’ söylemi ise gerçeği yansıtmamaktadır.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.