Türkiye genelinde olduğu gibi ilimiz Nevşehir'de de 2023-2024 yılı kara avcılığı 'av sezonu' sona erdi. Yasağa uymayanlar hakkında ise yasal işlem yapılacak.

4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu’nun 3 üncü maddesine dayanılarak 15 Haziran 2023 tarihinde toplanan Merkez Av Komisyonu 2023-2024 yılı av döneminde avcılığın düzenlenmesine ilişkin almış olduğu karara göre;

2023-2024 Av Dönemi Merkez Av Komisyonu (MAK)  Kararı  uyarınca av sezonu 03.03.2024 tarihi itibariyle ülke genelinde kapanmıştır.

Sağlıklı ve sürdürülebilir bir yaban hayatı için; avcılık faaliyetlerinin yasak olduğu, av ve yaban hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme ve erginleşme dönemlerine girdiği bu dönemde av ve yaban hayvanlarının yavru ve yumurtalarının toplanmaması; toplumun tüm kesimlerinin tabii ortamlara girerken daha hassas hareket etmesi hususu önemlidir.

Bu itibarla Tarım ve Orman Bakanlığı 8. Bölge Müdürlüğümüz av koruma ekipleri, Emniyet ve Jandarma Kolluk Kuvvetleri bu av döneminde bölgemizde gerekli koruma kontrol çalışmalarını yürütmüş olup, bu hususta desteklerini esirgemeyen tüm duyarlı ve doğayı koruyan kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, vatandaşlarımıza ve avcı camiasına teşekkür ediyoruz.

Bir sonraki 2023-2024 av dönemi açılışına kadar avcı camiasının silahlarını raflarına kaldırarak iyi bir dinlenme ve yaban hayatının da verimli bir dönem geçirmelerini temenni ediyoruz.

           

Tüm avcılara ilan olunur.

 

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI

(DOĞA KORUMA VE MİLLİ PARKLAR)

8.BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN   

BİLDİRİLMİŞTİR.