Afetlere hazır bir Türkiye için yerel ve ulusal tatbikatlar devam ediyor. Bu kapsamda Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Birimi koordinasyonunda 2023 Yılı Yerel Düzey Saha (Fonksiyonel) Tatbikatı gerçekleştirildi.

Olası afet ve acil durumlarda koordinasyonu güçlendirmek ve afet anında hızlı reaksiyon ve faaliyet gösterebilmek amacıyla gerçekleştirilen tatbikat, UMKE, 112 Ambulans Servisi, AFAD, İtfaiye ekipleri, İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, İl Tarım Orman Müdürlüğü ekipleri, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü ve Beşir Arama Kurtarma ekiplerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Tatbikat gereği; Nevşehir'de şiddetli yağışın ardından sel ve su baskını yaşandı. Olaya anında müdahale eden AFAD, İtfaiye, Jandarma, Emniyet ve diğer ekipler, büyük bir kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.

Acil Kurtarma Ekiplerinin Hızlı Müdahalesi

Mahsur kalan vatandaşları kurtarmak adına AFAD, İtfaiye, Jandarma,  Emniyet ve UMKE ekipleri anında olay yerine sevk edildi. Bölgede kaybolan vatandaş için arama çalışmalarında STK temsilcileri AKUT, ATAK, İHH ve Beşir Ekibi de destek verdi.

Nevşehir İl Afet Müdahale planı (TAMP - Nevşehir) kapsamında Nevşehir'in Avanos ilçesine bağlı Sarıhıdır köyü Kızılırmak mevkiinde gerçekleştirilen ve gerçeğini aratmayan tatbikatta, senaryo gereği kuvvetli sağanak yağış sonucunda, oluşan selde yaralanan vatandaşlar, ekiplerin yoğun çalışmasıyla kurtarıldı.