Nevşehir'in Avanos ilçesine bağlı Sarılar köyünde yaşayan emekli asker Habib Karlı, Nevşehir'in ilk kırmızı cevizini üretti. Üç sene önce Balıkesir Elmas Fidancılıktan aşıladığı kırmızı ceviz fidanı geçtiğimiz seneden sonra bu sene ikinci kez meyvesini verdi.

Kırmızı Ceviz görenleri şaşırtıyor...

Sarılar köyü sakinlerinden Habib Karlı, FİB Haber Merkezine yaptığı açıklamasında; "Yöremizde bulunmayan Türkiye'de ise birkaç kişinin yetiştirdiği içi kırmızı renkte bir ceviz yetiştirdim. Adı Robert livermore. 2020 yılında aşıladım kırmızı cevizin bu yıl ikinci kez meyvesini aldım." dedi.

Sarılar köyümüzdeki bahçemde 150 ceviz ağacım var. Bu ceşitten ise 7 adet bulunuyor. Geçen yıl 2 yaprak yaşında idi ve 30 adet almıştım bu yıl ise 70 adet. Verimi her yıl katlanarak artıyor açıklamasında bulunan üretici Karlı; kırmızı ceviz çeşidinin lezzet ve tadıyla diğerlerinden daha farklı olduğunu, aromasınında daha yüksek olduğunu söyledi." dedi. 

Nevşehir'in ilk kırmızı cevizini memleketine kazandırmanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden Habib Karlı; "Kendine özgü kırmızı tonlarıyla Robert Livermore Ceviz Fidanı Mayıs 10 gibi uyandığı için soğuk alma riskide daha az. Ayrıca çok verimli bir ceviz türü olan kırmızı cevizin anavatanı tuna boyları coğrafyası olup, yetiştiren arkadaşlar birbirine aşılaması içinde kalem veriyor. Böylece daha erken meyve alabiliyoruz. Nevşehir bölgemizde yaygınlaştırmak için herkese yardımcı olmaya hazırım. Bu vesile ile bana bu fırsatı verdiğiniz için FİB Haber.Com ailesine de çok teşekkür ediyorum" dedi.

İlimiz topraklarının elverişli olması, dikiminin ve bakımının oldukça kolay olması ve gelirinin de oldukça yüksek olması tarlası ve bahçesi olan herkesi özellikle Nevşehirli üreticileri kırmızı ceviz yetiştiriciliği konusunda cezbediyor. 4 Mevsim yetiştirilebiliyor, dikimi kolay, bakımı da çok kolay.  Dikimini yaptıktan sonra su vereyim, budama yapayım, toprağını kazayım gibi uğraşlara gerek bırakmadan deyim yerindeyse kendi kendine büyüyor. Kırmızı Ceviz fidanını bugün diktiğinizde önümüzdeki sene cevizleri toplamaya başlıyorsunuz.

Kırmızı Ceviz Özellikleri

 • Normal cevize göre daha çok vitamin içermektedir.

 • Kalsiyum, fosfor, potasyum, demir, protein kaynağı olan kırmızı ceviz normal cevize göre içerdiği vitaminlerce daha üstündür.

 • Antioksidan oranı yüksektir.

 • Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir.

 • Kötü kolestrolü önler.

 • Alzhemer hastalığını önler.

 • Bir ceviz büyüklüğü 27 gr kadardır.

 • Kurtlanmaya karşı dayanıklıdır.

 • Her mevsim dikilebilir.

 • Ülkemizin her yerine dikimi uygundur.

 • Bakımı kolaydır.

 • -25 derece soğuğa dayanıklıdır.

 • Meyvesi chandler gibi ince kabukludur.,

 • 1200 rakıma kadar dikilir.


ROBERT LIVERMORE CEVİZ FİDANI (KIRMIZI CEVİZ)

Kendine özgü kırmızı tonlarıyla Robert Livermore Cevizi ; Son zamanlarda öne çıkarak piyasa üzerinde büyük bir etki yarattı.Dışarıdan bakıldığında normal bir cevize benzemektedir.Fakat kabuğu kırıldığında kırmızı bir iç cevizle karşılaşırsınız.Son yıllarda sağlık için bir çok faydası tespit edildi ve sağlıklı yaşam diyetlerine kırmızı ceviz ilave edildi. Bu ceviz türü genetik olarak değiştirilmedi. Aksine, Farsa kırmızı tenli ceviz ile İngiliz cevizi doğal üreme yöntemleri kullanılarak çiftleştirildi. Asitliği ve acısı azalmış, oldukça lezzetli ,daha kremalı,daha yağlı bir ceviz elde edildi.

ORİJİN : ABD
SOĞUKLAMA : 700-1000 SAAT
KABUKLU AĞIRLIK : 9-13,5 GR
MEYVE İÇİ AĞIRLIK : 6,5GR
MEYVE İÇİ RENK : AÇIK
VERİM : %49-52
İÇ VERİM : %50
KABUK : İNCE
TAT : LEZZETLİ
HASAT : 25 EYLÜL – 10 EKİM