18-24 Eylül  tarihleri arasında kutlanan 36. Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Toplantı Salonunda Ahilik Haftası Kutlama Töreni gerçekleştirilerek; 2023 yılı İlin Ahisi, Kalfası ve Çırağına plaket ve ödülleri takdim edildi.

Birlik Başkanı Mehmet Pınarbaşı ev sahipliğinde düzenlenen törene Nevşehir Valisi Ali Fidan, Nevşehir Milletvekilleri Süleyman Özgün, Emre Çalışkan, Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, Ak Parti İl Başkanı Ali Kemikkıran, MHP İl Başkanı Adnan Doğu, Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Salaş, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili  Ekrem Nurlu, Ticaret İl Müdürü Ahmet Taygurt,  Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Erdoğan Korkutmaz ve Oda Başkanları katıldı.

Açılış konuşmasını yapan NEVESOB Başkanı Pınarbaşı; Ahilik kültürünün öneminden bahsederek esnaf ve sanatkarların ticaret hayatına olan katkılarından bahsetti.

Törende konuşan Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, “Ahilik geleneği ile ticareti, ahlakı, dürüstlüğü, ustanın önemini, çırağın önemini hatırlayarak ve bunu gelecek nesillere aktararak bu geleneğimizi sürdürmek toplumumuz açısından çok önemli. Çünkü bir toplumun ekonomik temeli sağlam olursa, kültür temeli sağlam olursa ilerlemesi kaçınılmazdır.” şeklinde konuştu.

Nevşehir Valisi Ali Fidan Ahi Kaftanı Giydi

Nevşehir Valisi Ali Fidan programda, Ahilik Haftasının hayırlı uğurlu olması temennisinde bulunarak, esnaflara bol kazançlı günler diledi. Birlik Başkanı Mehmet Pınarbaşı tarafından Vali Fidan'a sembolik Ahilik Kaftanı giyme töreninin ardından, yılın ustası, kalfası ve çırağına başarı plaketi ve hediye takdimi yapıldı.

Vali Fidan konuşmasında; Esnaf ve sanatkarların kadirşinas, vatanına ve milletini çok seven kişiler olduğunu belirterek Ahilik Kültürünün yaşatılmasının önemi vurguladı ve seçilen ahi,kalfa ve çırağa iş hayatlarında başarılar diledi.

2023 yılı İlin Ahisi İhsan Tükel , İlin Kalfası Adnan Başkay ve İlin Çırağı Zülfikar Kağan Koz'a plaket ve ödülleri protokol tarafından takdim edildi.

Vali Fidan ve Başkan Savran Esnaflara Karanfil Takdim Etti

36. Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında Nevşehir Valisi Ali Fidan beraberinde Nevşehir Belediye Başkanı Mehmet Savran, Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Salaş, Ticaret İl Müdürü Ahmet Taygurt, Birlik Başkanı Mehmet Pınarbaşı, AK Parti İl Başkanı Ali Kemikkıran ve Oda Başkanları Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında esnafları ziyaret ederek Ahilik Haftaları kutladı.

Esnaf ziyaretlerinde Vali Fidan ve Başkan Savran esnaf ve sanatkarlarla hem sohbet etti hem de karanfil takdiminde bulundu.