Nevşehir Belediyesi’nin Başkan Dr. Mehmet Savran yönetimindeki hizmetleri vatandaşlar tarafından teşekkürler ile taçlandı.

En büyük ödülü vatandaşlardan teşekkür almak şeklinde gören Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, "vatandaşların memnuniyetini teşekkürle dile getirmesi motivasyonunumuzu arttırıyor" dedi.

VATANDAŞ MEMNUNİYETİ, BAŞKAN SAVRAN’I MUTLU ETTİ

Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, “Vatandaşlarımızın yapılan hizmetlerden memnuniyetini gördükçe mutlu oluyoruz. Bu şehrin bir evladı olarak, sürekli olarak onların isteklerini, sorunlarını dinliyoruz. Yaptığımız hizmetleri esnafımızın, vatandaşlarımızın taleplerini göz önünde bulundurarak gerçekleştiriyoruz. Daha modern ve güzel bir şehirde yaşamak adına ortak akıl anlayışıyla hareket ederek, hizmetin en iyisine layık olan Nevşehir’imize hep birlikte katkı sunuyoruz. Çalışmalarımız artarak devam edecektir” dedi.

Gönül belediyeciliği ve sosyal belediyecilik doğrultusunda ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışıyla yerel yönetim faaliyetlerini yürüten Başkan Savran, Nevşehirli vatandaşların belediye hizmetlerinden duyduğu memnuniyete kayıtsız kalmayarak yaptığı açıklamalarıyla hem teşekkür etti hemde halkın merak edilen sorunlarına açıklık getirdi.

Vatandaş memnuniyetinin kendileri için en büyük ödül olduğunu ifade eden Başkan Savran, onların görüşlerine ise şu sözlerle cevap verdi;

- Sürekli halkın içinde olması bizleri mutlu ediyor. Kendimizden biri Allah işini gücünü rast getirsin.

Göreve geldiğim ilk günden beri sürekli vatandaşlarımızla bir arada olmaya, onların iyi ve kötü günlerinde yanlarında olmaya özen gösteriyorum. Her hafta mutlaka mahalle, esnaf ve ev ziyaretleri gerçekleştiriyorum. Yapmış olduğumuz ziyaretlerde vatandaşlarımız ve esnafımız ile fikir alışverişinde bulunup şehrimize yapacağımız çalışmalar hakkında bilgiler veriyoruz. Halkımız ile istişarelere büyük önem veriyoruz. Çünkü bizim tespitlerimizin yanı sıra onların talep ve önerileri bizlere yol gösterici oluyor. Bu tarz ziyaretlerimizi sadece belirli zamanlarda değil fırsat bulduğumuz her zaman gerçekleştirmeye devam edeceğiz.

-Şovmen değil, konuştukları hayal değil gerçekler. Yapamayacağı hiç bir işin sözünü vermiyor dolayısıyla insanlarımızın umutlarını tüketmiyor. Reklam peşinde değil memleketine hizmet peşinde koşuyor.

Doğup büyüdüğüm şehrime belediye başkanı olarak hizmet vermeye başladığım ilk gün vatandaşlara bir şey söylemiştim. ‘Ben yapamayacağım hiçbir şeyin sözünü vermem, sözünü verdiğimi de mutlaka yaparım’ dedim. Görev sürem boyunca da bu sözüme sadık kalacağım.

-Ben AKP'li değilim ama Başkan Savran'ı takdir ediyor ve seviyoruz.

Ben AK Parti’li bir belediye başkanıyım. Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki bir partide siyaset yapmanın onur ve şerefini ömrüm boyunca taşıyacak ve bunla gurur duyacağım. Fakat bir belediye başkanı olarak asla vatandaşlarımız arasında bugüne kadar hiçbir parti, alt kimlik,  bölge, insan ayrımı yapmadım, yapmayacağım da.  Zaten bizim yaşam biçimimize ve felsefemize aykırı. Bunu Nevşehirli hemşehrilerimiz de biliyor. Ben sadece AK Parti’ye oy verenlerin değil bu şehirde yaşayan 123 bin 88 kişinin belediye başkanıyım ve bu şehirde yaşayan herkese hizmet etmekle mükellefim. Aynı prensip ve inançla Nevşehirli hemşehrilerimize hizmet etmeye devam edeceğiz. 

-Ekip kendi kurduğu ekip değil buna rağmen özveriyle çalışıyor.

Tüm belediye başkanları göreve geldiklerinde belli bir ekibiyle göreve geliyor biliyorsunuz. Ben göreve geldiğimde böyle bir şey olmadı. Görevini hakkıyla ve layıkıyla yapan, yaptığına inandığım herkesle çalışmayı sürdürdüm. İşini yapan, dört dörtlük çalışan, huzursuzluk çıkartmayan herkes bizim kardeşimiz. Ben insanları asla bunun adamı, şunun adamı, o partili, bu partili diye ayırmam. Ben insanları çalışan ve çalışmayan diye ayırırım. Benimle beraber belediye gelmesi önemli değil, çalışan, işinde gücünde bir insansa, bizimle birlikte çalışmaya devam eder.Aksi durumdakilerle zaten beraber yol yürümem.

-Sorun üretmiyor. Her gün bir düşman üretmeden çözüm odaklı çalışıyor. Şehrimiz uzun yıllar sonra ilk defa huzuru buldu. Şehrimiz normalleşti. Kimseyi ötekileştirmeden kucaklıyor. Biz Başkanımızı bu yüzden çok seviyoruz. 

Biz vatandaşlarımıza hizmet etmek için varız. Taleplerini, sıkıntılarını karşılamak için varız. Bu doğrultuda mahallelerimizde ihtiyaç olan hizmetlerimizi olağanüstü gayretle sürdürüyoruz. Vatandaşlarımızın vermiş olduğu destek bizleri ziyadesiyle mutlu ediyor. Bugüne kadar el ele, kol kola yürüdük, kentimizin dört bir tarafında hizmet destanları yazdık. Allah’ım bizlere daha güzel hizmetler yapmayı nasip eylesin. Derdimiz, sevdamız sizlerin talebini, ihtiyaçlarını karşılamak ve sizlere hizmetkâr olmaktır. Bu yolda vatandaşlarımızın güvenini hiçbir makama, hiçbir koltuğa değişmeyiz. Ben bu aziz millete hizmetkâr olmaktan, milletimize aşkla hizmet etmekten şeref duyuyorum.

-Yaz aylarında artık su sorunu yaşamıyoruz,

Gerçekten de şehrimizin en önemli sorunlarından biri altyapı konusuydu. Altyapı, yağmur suyu, drenaj, arıtma, belediye başkanları için çok cazip işler değil. Çünkü şehri kazacaksın, toz toprak olacak, ciddi sıkıntı yaşanır ve bu hizmet bitince üstünü kapatıp asfaltı çektiğinde bu yapılan hizmet unutulur. Tribüne oynamak isteyen belediye başkanları alt yapı ile uğraşmaz. Altyapı cesaret ister, sabır ister, destek ister. Alt yapı maddi boyutu yüksek olan yatırımlardır. Vatandaşlarımızın günlük hayatını etkileyen çalışmalardır. Ancak altyapı olmadan da hayatı sağlıklı sürdürmek mümkün değil. Bir şehirde altyapı yoksa o şehrin üst yapısına ne yaparsanız yapın hiçbir anlamı yoktur. Bizim bu şehrin geleceğini ve çocuklarımızın geleceğini garanti altına almak boynumuzun borcu. Şehrin bu sorununu ortadan kaldırmak için Nevşehir Belediyesi tarihinin en büyük altyapı ihalelerini gerçekleştirdik. Son iki yıl içerisinde şehrin yetersiz kalan ve sık sık su kesintilerine sebep olan altyapısını adeta ilmek ilmek işledik. Eski içme suyu boru hatlarımızı yeni nesil borularla değiştirerek kanalizasyon hatlarımızı güçlendirdik. Mahallelerimizde ilk kez yağmur suyu hatları oluşturduk. Bunun da meyvelerini alıyoruz. Örneğin 2018 yılında 642, 2021 yılında 549 olan su arıza sayımız 2022 yılında 439’a 2023 yılının ilk 7 ayında ise 237’ye düştü.2022 ve 2023 yılında oluşan arızaların bir kısmı da bizim altyapı yenileme çalışmalarımız esnasında gerçekleşti. Altyapı yatırımları için son iki yıl içerisinde harcadığımız para 50 Milyon Lirayı aşmış durumda.

-Şehrimizdeki birliktelik ve huzur ortamına katkısı oldu.

Bizim derdimiz dün olduğu gibi bugün de, yarın da milletimize ve ülkemize en iyi şekilde hizmet etmek olmuştur. Bugün bu düşünceye yakışır bir şekilde birlik ve beraberlik içerisinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu beraberlik derdi millet olmayanı derdi vatandaşa hizmet olmayan kimseleri rahatsız edebilir. Bizler her geçen gün birlikteliğimizi daha güçlendirerek hizmetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Çünkü bu şehre hizmet edebilmek için birlik ve beraberliği sağlamalıyız. Geleceğimiz için yaşadığımız kente ve ülkemize sahip çıkmalıyız. Rabbim çalışmalarımızı hayırlı kılsın. Karşımıza çıkan zorlukları kolaylaştırsın.

-Nevşehir'in en büyük parklarını yaptı. Millet bahçeleri çalışması başlattı. Artık çocuklarımız için birçok alternatif parklar var. Savran Başkanımın emeğine sağlık.

Mahallelerimizde vatandaşlarımızın aileleri ile birlikte vakit geçirebilecekleri yeni sosyal yaşam alanları oluşturmak ve şehrimizdeki yeşil alan miktarını arttırmak için büyük bir çaba sarf ettik. Bu kapsamda son iki yıl içerisinde mahallelerimize 29 yeni park kazandırırken onlarca parkımızı da yeniledik. Bu sayı bu yıl çok daha yükselecek. Ayrıca göreve gelmeden önce sadece 1 olan mahallelerimizdeki spor tesisi sayımızı da 28’ e çıkarttık. Yaptığımız futbol ve basketbol sahaları ile hem çocuklarımız ve gençlerimiz hem de vatandaşlarımız mahallelerimizde spor yapma imkanı buluyor. Mahallelerimizde yaptığımız yürüyüş ve bisiklet yolları da büyük beğeni topladı. Bu konuda hem çocuk ve gençlerimizden hem de mahalle sakinlerimizden aldığımız olumlu geri dönüşler bizleri çok mutlu ediyor.

Şimdi yeni projelerimiz var. Biliyorsunuz yıllarca atıl durumda olan Kahveci dağı üzerindeki eski Kent Ormanı yerine şehrin en büyük parklarından birini yapacağız. İçerisinde çocuk oyun grupları, mesire alanları ve gençlerin çok beğeneceği macera parkuru olacak. Ayrıca göre yolu üzerinde yapımı süren Millet Bahçesi 2024 yılında açılacak. Yaklaşık 138 bin metre kare büyüklüğündeki bu alan içerisinde otopark, koşu-yürüyüş yolu, süs havuzları, çocuk oyun alanları, futbol ve basketbol sahaları ile tenis kortları, fitness ve barbekü alanları olacak. Türkiye’nin en güzel Millet bahçelerinden birini şehrimize kazandıracağız. Şimdiden hayırlı olsun.

Yeşil alan konusunda da bizim dönemimizde bir rekora imza attığımızı söyleyebilirim. Son iki yıl içerisinde diktiğimiz fidan sayısı 50 bini aştı. Tabi ki biz bunu yeterli görmüyor ve daha yeşil bir Nevşehir için çalışıyoruz. Bu konuda vatandaşlarımızın da desteğini bekliyoruz.

-Tiyatro, konser gibi çeşitli Sosyal aktiviteler yanında KAPEM bünyesinde kurslar için teşekkürler.

Biz belediyeciliği sadece altyapı, üstyapı hizmetlerinden ibaret görmüyoruz. Biz vatandaşlarımızın her alanda yaşamlarını kolaylaştıracak, yaşam standartlarını arttıracak, daha güzel ve modern bir kentte yaşamaları için çaba gösteriyoruz. Biz bu şehrin sporunda da, eğitiminde de, kültür ve sosyal işlerinde de, turizminde de varız ve olmak zorundayız. Bu konudaki çabalarımız ve yaptığımız çalışmalar ortada. Gerçekleştirdiğimiz konser, söyleşi, festival, tiyatro, sinema, fuar gibi kültür ve sosyal etkinliklerin yanı sıra gençlerin bu alanlarda kendilerini geliştirmeleri için açtığımız kurslara vatandaşlarımızın ilgisi bizleri çok mutlu ediyor.

Şehrimizdeki çocukların anaokulundan üniversiteye kadar olan eğitim hayatlarının her döneminde onların yanında ve en büyük destekçisi olacağımızı söyledik ve bunu yapıyoruz. Açtığımız ücretsiz kurslar, eğitim kampları, deneme sınavları, yardımcı ders kitapları dağıtımı ile eğitime desteğimizi her geçen yıl arttırarak sürdürüyoruz. Sonraki dönemde gençlerimiz için birçok yeni projeyi hayata geçireceğimizin müjdesini de verebilirim.

-Yılların beklentisi "yeni sanayi sitesi" için ilk kez somut atarak çalışmalara başlayan Başkan Savran'ı tebrik ediyor bu projeyi en kısa sürede şehrimize kazandıracağına inanıyoruz. 

Aksaray yolu üzerinde bildiğiniz gibi mülkiyeti hazine ve belediyemize ait olan 112 bin metre kare büyüklüğünde bir alanda yeni sanayi projemiz için çalışmalara başladık. Bu alanın kadastro kontrolleri tamamlandı ve tescil için Tapu Müdürlüğü’ne gönderilecek. Ardından 18. Madde Uygulaması tescili tamamlandıktan sonra proje çalışmaları hızlanacak.

-Küme düşmekte olan takımımızı alarak zirve yarışına ortak etti. Kendisine bir Nevşehirspor taraftarı olarak teşekkürlerimi sunuyorum.

Göreve geldiğimiz takımın durumu ortadaydı. Mevcut yönetim ile birlikte güzel bir çalışma yaparak takımımızın o yıl ligde kalmasını sağladık. Daha sonraki yıl yeni yönetim ve yeni oyuncu gruplarıyla üst sıraları hedefleyen bir takım oluşturduk. Bu yılda sizlerin bildiği üzere takımımız çok düşük bütçelerle son haftalara kadar şampiyonluk mücadelesi verip. Play-off oynadı. Arzumuz takımızı bir üst lige taşımaktı ancak play-off maçlarında şansız bir şekilde elendik.

- Projeleri gerçekten çok güzel. Yeni sanayi sitesi, kentsel dönüşüm projesi, GES Projesi , tarımsal faaliyetler gibi projeleri hayata geçirmesini dört gözle bekliyoruz.

Bazı projelerin bir anda hayata geçmesi mümkün olmuyor. Belli bir hazırlık, proje, ihale ve imalat süreleri oluyor. Söz ettiğiniz tüm bu projeler için gerçekten yoğun bir çaba gösteriyoruz. Kentsel dönüşüm Projesi’nde önemli bir mesafe aldık. Yakında buradaki ilk ada içerisinde inşaat çalışmaları başlayacak. Sanayi projemiz için startı verdik. GES Projemizde ise imalat çalışmaları başlıyor. Kısacası 2024 yılında Nevşehirlileri çok mutlu edecek, şehrimize değer katacak önemli projeler hayata geçecek.

Bu projelerimize ilave olarak belediye tarihimizde ilk kez tarımsal faaliyetlere başladık. Üniversite arkasında bulunan ve mülkiyeti belediyemize ait olan bir alanda buğday üretimi yapıyoruz. Buradan çıkan ürünleri de un haline getirip ihtiyaç sahibi aileler ile paylaşacağız. Aynı zamanda da bir kanatlı hayvan kaz ve tavuk çiftliği kurma çalışmamız var. Orada yine büyükbaş ve küçükbaş hayvan üretimi de yapacağız. Belediye olarak bunda amacımız iki yönde ilerliyor. Birincisi; tarıma dikkat çekmek. Biliyorsunuz yaşadığımız pandemi sürecinde en önemli unsurun üretim olduğunu, tarımsal üretim olduğunu gördük. Yine hayvancılığın ne denli önemli olduğunu gördük. Ülkemizin bu alanda mevcut halini daha da ileriye taşımak için bizler de belediye olarak üzerimize düşeni yapmak istiyoruz. Özellikle genç nüfusun, gençlerin çiftçiliği, tarımı ve hayvancılığı bir meslek olarak kabul etmesi ve bu alanda faaliyet göstermeleri için teşvik etmek istiyoruz. Onlara, Tarım İl Müdürlüğümüz ile birlikte rehberlik yapmaya, yardımcı olmaya hazırız. İnşaallah bu yönde çalışmalarımız devam edecek. Genç nüfusun, özellikle gençlerin tarımsal üretimde, istihdamda yer almaları çok önemli. Tarımı ve hayvancılığı kuvvetli olan ülkeler her zaman dünyada söz sahibi. Gençler bir yandan teknolojik gelişmelerle ilgilenirken bir yandan da tarım ve hayvancılıkla ilgilenmeli. Bu yöne dikkat çekmek birinci amacımız. İkinci amacımız ise;  buradan elde ettiğimiz ürünleri ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız ile paylaşarak onlara katkıda bulunmak istiyoruz.

-Cadde ışıklandırmalarıyla mahallemiz ışıl ışıl oldu.Başkanımıza teşekkür ediyoruz.

Altyapı yenileme çalışmaları dolayısıyla girdiğimiz cadde ve sokakların adeta çehresini değiştiriyoruz. Altyapı yenilemekle kalmayıp yaya kaldırımlarını yenileyip çevre düzenleme ve peyzaj çalışmaları yapıyor ve aydınlatma direklerini değiştiriyoruz. Son olarak Güzelyurt ve 2000 Evler Mahallelerinde bunun örneklerini gördünüz. Cadde ve sokaklardaki yeni dekoratif aydınlatma direkleri ile adeta buraların çehresini değiştirdik. Yeni dönemde bunu diğer mahallelerimizde de yapacağız.

-Nevşehir'de bir ilke imza atarak ilk kez ilimizde kitap fuarı düzeleyen Başkanımız Mehmet Savran'a tüm kitapsever gençler olarak teşekkür ediyoruz.

Kitap Fuarı ile birlikte şehrimizde ilk defa Çocuk Kitapları fuarı açtık. Onlarca yayınevi ve çok sayıda ünlü yazarı Nevşehir’e getirdik ve çocuklarımızı ve ailelerini sevdikleri yazarlarla buluşturduk. Adeta bir kitap şenliğine dönüştü. Çocuk Kitapları Fuarı’nı önümüzdeki aylarda yeniden şehrimizde açmayı planlıyoruz. Bu konuda hazırlıklarımız sürüyor.

-Nevşehir Belediyesinin yapmış olduğu çalışmalardan biz memnunuz. Takdir ediyoruz.

Nevşehir’de başlattığımız değişim hız kesmeden devam ediyor. Her gün yeni bir hizmet, yeni bir rekorla bu yolda daha güçlü adımlar atarak ilerliyoruz. Aynı hizmet aşkıyla, birçok alanda hayata geçirdiğimiz ve geçireceğimiz projelerle şehrimizi  hak ettiği noktaya getirmenin çabası içerisindeyiz.

Merkezi hükümetimiz ülkemizde gerçekleştirdiği hizmetlerle, Cumhuriyet tarihimizde eşi görülmemiş başarılara imza attı. Hayatın her alanında yürütülen başarılı politikalarla ülkemizin gücüne güç, enerjisine enerji katan hükümetimiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde başlattığı hizmet seferberliği ile çözülemez denilen çok sayıda sorunu bu azim ve gayretle çözdü.

Bizler de Nevşehir’i adına yakışır modern bir kent haline getirmek için hizmet aşkıyla başladığımız yolda hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz.

Kentin tüm değerlerine ve dinamik kurumlarına saygı duyuyoruz. Milletimizin hayır duasını her daim almak için tüm kadromuzla vatandaşımızın hizmetindeyiz. Muhtarlarımız, STK temsilcilerimiz ve halkımızın bize yol göstermesini, desteğini bizden esirgememesini istiyoruz. Çıktığımız bu kutlu yolda insanımızın duası bize yeter. Şehrimizin sorunlarını dert edinmeseydik, kentimizi bu hale getiremezdik. Halkımızı dinleyerek, sorunları bir bir tespit ederek ve öncelik sırasına koyarak hizmetlerimizi gerçekleştirdik." ifadelerinde bulundu.