banner461

CHP Nevşehir Milletvekili Sarıaslan, Bakan Soylu'ya sordu

CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan, Nevşehir'in Ürgüp ilçesi Ortahisar Beldesi girişinde yapımı devam eden Zipline Projesi inşaatına ilişkin, Kapadokya Üniversitesi’nin raporunda geçen "tolere edilemez" ifadesine rağmen, mevzuata aykırı olarak sürdürülen inşaatın hangi gerekçelerle devam ettirildiğini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yazılı soru önergesiyle sordu

banner15
CHP Nevşehir Milletvekili Sarıaslan, Bakan Soylu'ya sordu
02 Eylül 2022 Cuma 16:34

banner517
banner134

CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan, https://tinyurl.com/canlib4h, "Nevşehir ilimizin Ürgüp ilçesi Ortahisar Beldesi girişinde yapımı devam eden Zipline Projesi inşaatına ilişkin, Kapadokya Üniversitesi’nin raporunda geçen "tolere edilemez" ifadesine rağmen, mevzuata aykırı olarak sürdürülen inşaatın hangi gerekçelerle devam ettirildiğini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yazılı soru önergesiyle sorduk." dedi.
 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA                                     

Aşağıdaki sorularımın, T. C. İçişleri Bakanı Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından Anayasanın 98. Maddesi, İç Tüzüğün 96. ve 99. Maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırmasını saygılarımla arz ederim. 01/09/2022 

Av. Faruk Sarıaslan

Nevşehir Milletvekili 

Nevşehir ilimizin Ürgüp ilçesi Ortahisar Beldesi girişinde yapımı devam eden Zipline Projesi inşaatına ilişkin, Kapadokya Üniversitesi’nin hazırlamış olduğu, ‘’Balon uçuş sahasında Zipline Projesine ilişkin Emniyet Risklerinin Değerlendirilmesi’’ raporunda; Sıcak hava balonlarının Zipline Hatlarına çarpması durumunda en kötü öngörülebilir durum göz önünde bulundurulduğunda katastrofik  (yıkıcı) etki meydana gelebileceği ve “hava aracının/ekipmanın tahrip olması - birden fazla ölüm” gerçekleşebileceği, risk değerlendirmesini tamamlamak için olasılık ve şiddet notlarının sonuçları birleştirilerek emniyet riski endeks notu oluşturulması gerekmektedir. Mevcut olasılık ve şiddet kombinasyonlarına göre Kapadokya Balon Uçuş Sahası 1. Bölgede,  Zipline projesinin kurulmasının ortaya çıkaracağı emniyet riskinin “kabul/tolere edilemez” seviyede olduğunu değerlendirmiştir. 

Bu bağlamda, 

  1. Ortahisar Belediyesi, Kapadokya Üniversitesinin olumsuz, kabul/tolere edilemez raporuna rağmen,  Zipline Projesi inşaatına neden izin vermiştir? Zipline Projesi inşaatından Bakanlığınız haberdar mıdır? Bakanlığınız haberdar ise bu inşaat kimler tarından yapılmaktadır ve gerekçeleri nelerdir? 

  1. Bölgenin önemli kültür mirası olması sebebiyle, Kültür ve Turizm Bakanlığı, inşaatı devam eden Zipline Projesi’nin durdurulması için Bakanlığınıza herhangi bir başvuruda bulunmuş mudur? 

  1. Hangi gerekçelere dayanarak Zipline Projesi inşaatı yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur? Dünyanın gözbebeği konumunda olan bir bölgeye beton dökülerek bu inşaatın yapılmasına izin veren Ortahisar Belediyesi ruhsat vermiş midir? Ruhsat verilmemiş ise Ortahisar Belediyesi neden müdahale etmemiştir? 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.