Nevşehir'in Acıgöl ilçesine bağlı Tatlarin kasabasında Belediye, kasabanın en güzel noktalarından biri olan Sekibaşı mevkiine seyir terası yapıyor.

Eşsiz Tatlarin manzarası sunan terasın müjdesini veren Tatlarin Belediye Başkanı Ercan Selvi yaptığı açıklamasında; "Sekibaşı seyir tepesinde çevre duvar yapımına başladık. Artık kasabamızında bir seyir tepesi oluyor" dedi.

 Tatlarin Yeraltı Şehri:

İlk kez 1975 yılında keşfedilen Tatlarin Yeraltı Şehri’nin bir kısmının temizlenerek turizme açıldığı tarih ise 1991’dir. Tatlarin Kasabası’nda köy halkının ‘Kale’ olarak adlandırdığı bir tepede bulunan yer altı şehrinin günümüzde sadece temizlenen 2 katı gezilebilmekte. Gerçek büyüklüğü ise gezilebilen bu alanın oldukça fazlası ve zaman ilerleyip tamamı temizlenince ortaya çıkacak. Orijinal girişi yıkılmış olan Tatlarin Yeraltı Şehri’ne 15 metre uzunluğunda bir tünelden giriliyor. Tünel, girişinde kilit taşı olan oldukça büyük bir salona açılıyor. Kapadokya yer altı şehirlerinde sıklıkla karşılaşılan devasa büyüklükteki kilit taşı ya da bir diğer tanımla sürgü taşı tehlikeye karşı alınmış akıllıca bir önlem. Öyle ki bir tehdit karşısında kapıya doğru itilerek girişi kapatabiliyor ve sadece içeriden açılabiliyor. Tünelden girilen salonun sağ tarafındaki nişin içinde 3 iskelet bulunmasından dolayı Roma Dönemi’nde ölülerin gömüldüğü alan ya da bir zindan olduğu, bu nişin daha sonra derinleştirilerek erzak çukurlarına dönüştürülmesinden dolayı da Bizans Dönemi’nde kiler, mutfak olarak kullanılan alan olduğu düşünülüyor. Yine yer altı şehirlerinin olmazsa olmazı havalandırma deliklerinden bu salonda da görülüyor. Bir taraftaki dar tünelden ise başka bir büyük odaya geçiliyor.