Ürgüp Ziraat Odası Başkanlığı verimli topraklara ve kaliteli tarımsal ürünlerin elde edilebilmesi için ekim yapılan arazide bulunan toprağın analizinin yapılması gerektiğini vurguladı.

Değerli çiftçilerimiz Nevşehir Ticaret Borsasında bulunan laboratuvarda yapılan toprak ve su tahlilleri hakkında görüşme sağlandı. Laboratuvarda görevli personel arkadaşlar çok ilgililer, kendilerine teşekkür ederiz.

Laboratuvarda, Makro (kısmi) toprak analiz ücreti 250,00 TL, Makro – Mikro özel isteğe bağlı geniş kapsamlı toprak tahlili ise 350,00 TL, su tahlili ise 200,00 TL ücret karşılığında Nevşehir Ticaret Borsasında yapılıyor.

Yetkililere 0 384 212 1351 nolu numaradan ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Toprak analizi, topraklarda oluşum özelliklerine bağlı olarak farklı miktarlarda bitki besin elementi bulunmakta olup, bitki besin maddesi miktarlarının ve yıl içerisinde bitkiyle topraktan alınan besin elementi miktarlarının belirlenmesindir.

Yetiştirilen ürünlerin normal gelişimini sürdürebilmesi, bol ve kaliteli ürün verilebilmesi bilinçli ve dengeli bir gübreleme ile mümkün olmaktadır. Doğru ve yeteri kadar bir gübrelemenin ilk adımı ise, bahçeye ait toprak örneklerinin doğru olarak alınıp laboratuvarlarda analizlerinin yaptırılmasıdır. Toprak numunesinin alınmasında hiçbir zorluk bulunmamaktadır. Analiz yapılmadan gübre kullanılmasının birçok sakıncası vardır.

Örneğin; Gereğinden fazla veya az miktarda gübre kullanılması halinde hem ekonomik yönden çiftçimiz zarara uğrar, hem de fazla miktarda verilen gübreden dolayı ürünlerde gelişim bozuklukları oluşabilir.

Toprak numune örneği bahçeye gübre verilmeden birkaç ay önce, Sonbaharda alınması uygundur. Toprak örnekleri bahçenin genel görünüşüne göre S, U veya Z şeklinde en az 6-8 yerden 0-30 cm ve 30-60 cm olmak üzere iki derinlikten toplam 2-3 kğ alınarak analiz yapılmalıdır.

Çiftçilerimiz, dengeli ve bilinçli bir gübreleme yaparak arazisini en iyi şekilde değerlendirerek, gerek kendi gerekse ülke ekonomisine büyük ölçüde katkı sağlamış olurlar.