banner461

Nevşehir’de 1,5 - 2 bin lira maaşa çoban bulunmuyor

Profesyonel futbol liglerinde takımı olmayan Nevşehir de Futbolcu Transferi Yerini Çoban Transferine bıraktı… Çobanlık deyipte geçmeyin,Nevşehir de Çobanlık mesleği her geçen gün daha büyük ilgi görüyor.

banner15
Nevşehir’de 1,5 - 2 bin lira maaşa çoban bulunmuyor
24 Aralık 2012 Pazartesi 15:08

banner134

 Nevşehir'de, 2 bin liraya kadar maaş vermelerine rağmen çoban bulamayan yetiştiriciler, Afganistan, Gürcistan ve Türk Cumhuriyetleri'nden çoban getirmeyi düşünüyor.

Hayvancılık işiyle uğraşan vatandaşlarımız ,En az ücret alanın Asgeri ücret ve sigorta,sigara,yeme-içme barınma karşılığı çobanlık yaptığı Nevşehir de Hayvan sayısına göre 2 bin liraya kadar ücret verilmesine rağmen çoban bulamadıklarını belirttiler.

Şimdi Nevşehir de  Moda Çoban Transferinde…

"Kaliteli ve iyi çoban bulmakta zorluk çekildiği için, üreticiler hayvana iyi bakan, işini iyi yapan çobanları transfer etmeye bakıyor. Çalıştığı işletmeden 100, 200, 300 lira fazlasını verip çoban transfer edilebiliyor. Bu, aynı futbolcu transferi gibi olmuş. Çobanlar için eğitim kursları açarak, sertifika verip bilinçli çoban yetiştirilirse böyle bir durum ortadan kalkar. Hem bir iş kapısı açılır, hem çobanlık cazip hale gelir. Üreticilerimiz de rahatlar. Çoban sıkıntısı yüzünden işletme açmak isteyenler açamıyor. Çobanlık, sigorta, ücret ve kariyer konusunda cazip hale getirilmesi gerekiyor."


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.