banner461
banner195

Devlet Destekli Tarım Sigortaları TARSİM Anlatıldı

Tarım Sigortaları Havuzu Bilgilendirme Toplantısı, Nevşehir, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı.

Devlet Destekli Tarım Sigortaları TARSİM Anlatıldı
21 Şubat 2014 Cuma 14:15

banner143
Devlet Destekli Tarım Sigortaları TARSİM Anlatıldı Nevşehir
İlgili Galeriye Git
banner134

 DEVLET DESTEKLİ TARIM SİGORTALARI "TARSİM" ANLATILDI

            Tarım Sigortaları Havuzu Bilgilendirme Toplantısı, Nevşehir, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı.

           Toplantıya, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan YILMAZ,  Tarsim Ankara  Genel Müdür Yardımcısı Muhteşem TORUN, İl/ilçe Ziraat Odası Başkanları, Tarım Kredi Kooperatifi Başkanları, İlçe Müdürleri, konu uzmanları, sigorta acenteleri, üreticiler ve davetliler katıldı.

           Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan YILMAZ yaptığı açıklamada şunları söyledi;

          “Tarsim özel bir sigorta şirketi değildir. Bu sistem bir yardım kuruluşu olmayan ve kar amacı gütmeyen çalışmalarını sigortacılık tekniklerine göre yürütülmekte olan, zorunluda olmayıp isteğe bağlı, Türkiye Tarım Sigortalarının adıdır. Aynı zamanda kamu sistemdir. Tarımda, teknik tedbirler ile önlenmesi mümkün olmayan riskler, Tabii Afetler (Dolu, Sel, Yangın, Heyelan, Hortum, Don) gibi riskler, çiftçiler için her yıl büyük felaketlere neden olabilmektedir.

         Bütün gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi, Ülkemizde de ancak Tarım Sigortaları  Bu kanunun amacı; kapsama alınacak bitkiler, bitkisel ürünler, seralar ve tarımsal yapılarda meydana gelebilecek, dolu, don, sel, taban suyu baskını, fırtına, hortum, deprem, heyelan, yangın, kaza ve zararlılar ile çiftlik hayvanlarında hastalıkların neden olacağı zararlar ve/veya tarım sektörü bakımından önemli görülecek diğer riskler, bölgeler ve işletme ölçekleri itibariyle Devlet tarafından sağlanacak prim desteği miktarları her yıl Bakanlığımızın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmektedir” dedi.
 
        Devlet Destekli Tarım Sigortası’nın üreticiler için önemine vurgu yapan İl Müdürü Okan YILMAZ, bu konuda Nevşehir’de yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

        Ayrıca düzenlenen eğitim çalışmalarıyla Devlet Destekli Sigortalı sayısının daha da artırılmasını hedeflediklerini, bu yıl meteorolojik olarak ilimizde kuraklığın görüldüğünü ve tarımsal kuraklığında yaşanabileceğini belirten YILMAZ, erken ısınan havalarla birlikte bitkilerin erken uyanma eğilimde olması ve bununda özellikle meyve ağaçlarında görülebilecek olası bir don zararına maruz kalabileceğine dikkat çekerek, İlimiz üreticilerini Devlet Destekli Tarım Sigortasına kayıt olmaları uyarısında bulundu.

       Tarsim Ankara Bölge Müdür Yardımcısı Muhteşem TORUN ise yaptığı konuşmasında şunları söyledi;

      “Devlet sigorta prim desteğinden yararlanacak üreticilerin, 5488 sayılı Tarım Kanunun 20’inci Maddesi d fıkrası ve geçici 2’inci maddesi ile 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanunun 13’üncü maddesi ikinci paragrafında belirtildiği şekilde; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmaları yasal bir zorunluluktur.

      Tarım Sigortası yaptırmayan üreticiler için; 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanunun Yardım ve Borç Ertelenmesi ile ilgili 17’inci maddesinde belirtilen; Bu Kanun kapsamın da uygulama yılında yer alan riskler için tarım sigortası yaptırmayan üreticiler, 20.06.1977 tarihli ve 2090 sayılı kanundan yararlanamaz hükmü uygulanmaktadır bu kapsamda bütün çiftçilerin bu bilgileri göz önünde bulundurmaları gerekmektedir” dedi.

      TORUN, TARSİM’in kuruluşu, işleyişi, prim ve hasar ödemeleri hakkında verdiği detaylı bilgilerin ardından, Devlet destekli tarım sigortaları uygulamaları hakkında bilgilendirme sunumu yaptı.

      Daha sonra konu ile ilgili karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu.
 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.