banner461

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan NEVÜ’ye Braille (Kabartma) Eser Desteği

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan NEVÜ’ye Braille (Kabartma) Eser Desteği

banner15
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan NEVÜ’ye Braille (Kabartma) Eser Desteği
27 Nisan 2022 Çarşamba 18:36

banner517
banner134

Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) kütüphanesine engelli öğrencilerin ve bireylerin yararlanmaları amacıyla Braille (kabartma) yazılı eser desteğinde bulundu.

NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin üniversitede eğitim gören engelli öğrenciler ile engelli bireylerin üniversite kütüphanesinden daha fazla yararlanabilmelerine yönelik çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

Aktekin, “Üniversitemiz merkez yerleşke içerisinde hizmet veren ve başta öğrencilerimiz olmak üzere tüm personellerimiz ile birlikte binlerce kullanıcıya aynı anda hizmet veren Hoca Ahmed Yesevi Kütüphanemizi, gelişen basılı ve elektronik arşivi ile zenginleştirerek daha geniş kullanıcı kitlesine ulaşmaya yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bu kapsamda özellikle üniversitemizde eğitim gören engelli öğrencilerimize ve tüm engelli bireylere kütüphanemiz içerisinde hizmet veren Engelsiz Kütüphane Birimimizi de gelişen teknolojiyle donatarak ve yayın sayısı olarak da zenginleştirmeye çalışıyoruz. Geçtiğimiz günlerde Braille Alfabeli (kabartma) yazıcıyı engelli öğrencilerimizin ve bireylerin kullanımına sunmuştuk. Bu birimimizde şu anda Braille Alfabesi ile yazılmış 41 adet basılı yayın, 600’e yakın tam metin sesli kitaplar, az gören kullanıcılar için 5 adet görüntü büyütme cihazı ile birlikte Pearl isimli görüntü kaydedici ve sesli okuma cihazı bulunmakta.

Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığımızın Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü de üniversitemizde eğitim gören engelli öğrencilerimizin ve tüm engelli bireylerin yararlanmaları amacıyla kütüphanemizin Engelsiz Kütüphane Birimine Braille yazılı “O’nun Gibi Yaşamak”, “Hadislerle O’nu Anlamak”, “Temel Dini Bilgiler”, “Kur’an-ı Kerim Meali”, “Kur’an-ı Kerim’den Sureler”, “Umre Tavaf ve Say Dualar”, ‘Hz. Mevlana Mesnevi’den Hikayeler” ve “Kırk Hadis” kitaplarının yer aldığı eser desteğinde bulundular.

Bu güzel ve anlamlı desteklerinden dolayı şahsım, üniversitem ve tüm engelli bireyler adına Diyanet İşleri Başkanlığımıza ve Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü’ne teşekkür ediyorum” dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.