banner461

13. Başvuruda Son Teslim Tarihi 10 Şubat 2015

TKDK Nevşehir İl Koordinatörlüğü 13. Başvuru Çağrı ilanının yayınlanması ile birlikte süreç tüm hızıyla sürüyor. 13. Başvuruda Son Teslim Tarihi 10 Şubat 2015 Saat: 21:00 ...

banner15
13. Başvuruda Son Teslim Tarihi 10 Şubat 2015
10 Aralık 2014 Çarşamba 19:59

banner517
banner134

TKDK Nevşehir İl Koordinatörü Murat Asiltürk,13. Başvuru Çağrı döneminin ilana çıkıldığı bugünlerde proje hazırlığı yapılacak sürecin oldukça kısa olması nedeniyle TKDK ile daima irtibat halinde olunması ve adım atılması gerektiği yönünde tavsiyelerde bulunduktan sonra, sözlerine şunları ekledi.

“Birlikte yapılacak titiz ve özenli bir çalışma ilimiz Nevşehir ekonomisine 2015 yılı için ne kadarlık katkı gerçekleştireceğimizi belirleyecektir. Yapılacak hataların telafisi olmayacağından hep birlikte oldukça dikkatli ve hızlı bir çalışma performansı göstermemiz gereklidir. Son Başvuru Tarihi 10 Şubat 2015 olan 13. Başvuru Çağrı döneminde, Kurum mevzuatımıza uygun bir şekilde hazırlanacak Proje Başvuru Paketleri ile IPARD fonlarından İlimiz yatırımcılarının en yüksek oranda faydalanması hedeflenmektedir. Nevşehirli yatırımcıların 13. Başvuru Çağrı Dönemini çok iyi değerlendirmelerini bekliyorum. Hibe desteği verdiğimiz sektörlerin enerji yatırımları da hibe desteğinden yararlanacaktır. Bu uygulama ilk defa 13. Çağrı döneminde destek kapsamına alınmıştır. Yatırımcılarımızı proje vermeleri için teşvik ediyorum. Bu fırsatları kaçırmayalım. Birçok yatırım alanında hibe desteği veriyoruz, gelin muhakkak görüşelim. Bizimle görüşmeden karar vermeyin. ”dedi.

 

13. Başvuru Çağrı Dönemi Takvimi

13. Çağrı Dönemi proje başvuruları 12 Ocak 2015 tarihi saat 09:00’dan itibaren, TKDK Nevşehir İl Koordinatörlüğünde kabul edilmeye başlanacak. Başvuruların son teslim tarihi 10 Şubat 2015 saat 21:00’dir.

İşte detaylar....


Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından yürütülmekte olan Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı kapsamında 13. teklif çağrısı 10 Kasım 2014 tarihinde yayınlanmıştır.

13. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında toplam destek miktarı 187.826.012 Avro olmakla beraber son başvuru tarihi 10.02.2015 tarihidir.

Teklif çağrısı kapsamında "Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanmasının Yeniden Yapılandırılması ve Topluluk Standartlarına Ulaştırılmasına Yönelik Yatırımlar" ve "Kırsal Ekonomik Faaliyetlerin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi" tedbir alanlarında projeler destek sağlanacaktır.


                                                                          Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu

Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı

ON ÜÇÜNCÜ BAŞVURU ÇAĞRI İLANI

Bu Program Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilmektedir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Türkiye Cumhuriyeti adına Avrupa Birliği’nin Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı olan IPA’nın Kırsal Kalkınma Bileşeni kapsamında uygulanacak yatırımlara ilişkin 10 KASIM 2014 tarihinde On Üçüncü Başvuru İlanına çıkmış bulunmaktadır.

Başvuru kabulüne ilişkin bu çağrı, Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı kapsamında yatırım yapmak isteyen işletmeler tarafından destek almak üzere yapılacak başvurular ile ilgilidir.

KIRSAL KALKINMA (IPARD) PROGRAMININ AMACI VE ÖNCELİKLİ EKSENLERİ

Avrupa Komisyonu tarafından 25 Şubat 2008 tarihinde onaylanan Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı; Türkiye’nin katılım öncesi dönemdeki öncelikleri ve ihtiyaçlarını dikkate alarak, sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için kapasite oluşturmayı hedeflemekte, işletmeleri Avrupa Birliği standartlarına yükseltmeyi amaçlamaktadır.

Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma (IPARD) Fonları, aşağıda yer alan öncelik eksenlerine yönelik olarak kullandırılacaktır.

Öncelik Ekseni 1: Ortak Tarım Politikası ve gıda güvenliği, veterinerlik ve bitki sağlığı ile ilgili alanlara ilişkin Topluluk standartlarının uygulanması ve tarım sektörünün sürdürülebilir adaptasyonuna katkı sağlanması.

Öncelik Ekseni 2: Tarım-çevre tedbirlerinin ve yerel kırsal kalkınma stratejilerinin uygulanması için hazırlık niteliğinde faaliyetlere katkı sağlanması.

Öncelik Ekseni 3: Kırsal ekonominin gelişimini destekleyerek, kırsal alanların sürdürülebilir kalkınmasına katkı sağlanması.

PROGRAMIN KAYNAĞI

Faydalanıcılara uygun harcamalar karşılığında sağlanacak olan mali desteğin kaynağı, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Eş-finansmanından oluşturulan IPARD Programı Fonudur. Bu destek “Kamu Katkısı” olarak adlandırılmaktadır. Bu kamu katkısı, program çerçevesinde gerçekleşmiş yatırımlar için geri ödemesiz olarak kullandırılacaktır.

DESTEKLENECEK TEDBİRLER VE DESTEK BÜTÇESİ

Bu başvuru çağrı ilanı kapsamında desteklenecek tedbirler, alt tedbirler ve EKSEN bazında dağıtılacak toplam destek bütçesi aşağıdadır.

 

Tedbir Adı Alt Tedbir Adı ve Bütçe Kalemleri Destek Oranları Toplam Destek Bütçesi(AB+TC Katkısı) (Avro)
Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanmasının Yeniden Yapılandırılması ve Topluluk Standartlarına Ulaştırılmasına Yönelik Yatırımlar Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması Bütçe Kalemi-1(Süt işleme tesisleri) %50  

 

 

 

 

 

110.290.351

Bütçe Kalemi-2(Süt toplayan üretici örgütleri)
Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması Bütçe Kalemi-1(Kırmızı et işleme ve pazarlama
Bütçe Kalemi-2(Kanatlı eti işleme ve pazarlama)
Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Pazarlanması
Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması
Kırsal Ekonomik Faaliyetlerin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi %50  

77.535.661

Yerel Ürünlerin ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi
Kırsal Turizm
Kültür Balıkçılığının Geliştirilmesi
TOPLAM 187.826.012

BAŞVURU YAPILACAK İLLER

Bu başvuru çağrı ilanı kapsamında destek almak amacıyla başvuruların yapılacağı ve yatırımın uygulanacağı iller aşağıdadır. Her ilden her alt tedbir kapsamında başvuru alınabilecektir.

Kodu Alt Tedbir Adı ve Bütçe Kalemleri Destek Almak Amacıyla Başvuruların Yapılacağı ve Yatırımın Uygulanacağı İller
103-1 Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması Bütçe Kalemi-1 (Süt işleme tesisleri) AfyonkarahisarAğrı

Aksaray

Amasya

Ankara

Ardahan

Aydın

Balıkesir

Burdur

Bursa

Çanakkale

Çankırı

Çorum

Denizli

Diyarbakır

Elazığ

Erzincan

Erzurum

Giresun

Hatay

Isparta

KahramanmaraşKaraman

Kars

Kastamonu

Konya

Kütahya

Malatya

Manisa

Mardin

Mersin

Muş

Nevşehir

Ordu

Samsun

Sivas

Şanlıurfa

Tokat

Trabzon

Uşak

Van

Yozgat

Bütçe Kalemi-2 (Süt toplayan üretici örgütleri)
103-2 Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması Bütçe Kalemi-1 (Kırmızı et işleme ve pazarlama)
Bütçe Kalemi-2 (Kanatlı eti işleme ve pazarlama)
103-3 Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Pazarlanması
103-4 Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması
302-1 Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi
302-2 Yerel Ürünlerin ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi
302-3 Kırsal Turizm
302-4 Kültür Balıkçılığının Geliştirilmesi

 

BAŞVURU TARİHLERİ

Başvurular 12.01.2015 tarihi saat 09.00’dan itibaren, yatırımın uygulanacağı ilde bulunan ve iletişim bilgileri aşağıda yer alan TKDK İl Koordinatörlüklerinde kabul edilmeye başlayacak olup, başvuruların son teslim tarihi 10.02.2015, saat 21.00’dir. Bu çağrı için son teslim tarihinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.

ÖN İNCELEME TARİHLERİ

TKDK-İl Koordinatörlüklerinde Teklif Alma Kuralları Rehberi kapsamında yapılan ihale ve bu ihale sonucu alınan tekliflerin ve teklif ile ilgili belge ve dokümanların uygunluğu kapsamında ön kontrolyapılacaktır.

Yapılacak ön kontroller nihai kontroller olmayıp, teklif alımı ve ihalelerde yapılan hataların ve eksikliklerin tespit edilmesi ve düzeltilmesi yönünde bilgilendirme amaçlı olacaktır.

Başvuru Sahipleri söz konusu ön kontroller için belirlenen tarihlerde ilgili İl Koordinatörlükleri ile irtibata geçerek randevu alacaklardır.

Ön kontrol yapılmadan sunulan başvuru paketlerindeki teklifler ve ihale dosyalarındaki hatalar düzeltme yoluna gidilmeyecek ve kurallar gereği işlem yapılacaktır.

Ön kontrol 5 -15 Ocak 2015 tarihlerinde yapılacaktır.

YATIRIM SÜRELERİ

On Üçüncü Başvuru Çağrı İlanı kapsamında hazırlanacak başvurularda yatırım süreleri aşağıdaki gibi planlanmalıdır. Taksitlendirmenin nasıl yapılacağı ile ilgili bilgiler Başvuru Çağrı Rehberlerinde yer almaktadır.

-Başvuru tek taksit olarak planlanmış ise; yatırım süresi ve Ödeme Talebi Paketinin hazırlanıp İl Koordinatörlüğüne sunulması toplamda 6 (altı) ayı geçmemelidir.

-Başvuru iki veya üç taksit olarak planlanmış ise; birinci taksitin yatırım süresi ve Ödeme Talebi Paketinin hazırlanıp İl Koordinatörlüğüne sunulması 6 (altı) ay içerisinde olmalıdır. İkinci ve/veya üçüncü taksit planlaması yapılırken nihai Ödeme Talep Paketi için gerekli süreler dikkate alınmalıdır.

BAŞVURULAR İLE İLGİLİ BİLGİLER

IPARD Programın güncel hali, Bakanlığımız (www.tarim.gov.tr) ve Kurumumuz internet adreslerinden(www.tkdk.gov.tr) temin edilmelidir.

Başvurular hakkında detaylı bilgiler ve başvuru kurallarının yer aldığı Başvuru Çağrı Rehberleri (Versiyon 3.4) Kurumumuzun resmi internet adresinden (www.tkdk.gov.tr) temin edilmelidir.

Ayrıca, bu başvuru çağrı döneminde Kurumumuz tarafından yapılacak ilave duyuru ve bilgilendirmeler de bu çağrı ilanı kapsamında dikkate alınmalı ve söz konusu duyuru ve bilgilendirmeler, kurumumuzun resmi internet adresinden (www.tkdk.gov.tr) takip edilmelidir.

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU

NEVŞEHİR İL KOORDİNATÖRLÜĞÜ ADRES VE TELEFON NUMARASI

 

NEVŞEHİR Kapucubaşı Mah. Atatürk Bul. No:105/1 MerkezTel:0384 212 50 00  Faks: 0384 212 10 03

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, bu ilanda yer alan tüm hususları değiştirme hakkını saklı tutar.

İlanen Duyurulur.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.