banner461

Türkiye genelinde Nevşehir üretimde kaçıncı sırada?

Sanayinin Liderleri Programı'nda, üretim kapasitesi çeşitliliğinde lider iller belirlendi.

banner15
Türkiye genelinde Nevşehir üretimde kaçıncı sırada?
04 Temmuz 2022 Pazartesi 01:36

banner517
banner134

Sanayinin Liderleri Programı’nda, üretim kapasitesi çeşitliliğinde lider iller belirlendi. Buna göre İstanbul birinci olurken, İzmir ikinci, Ankara üçüncü sırada yer aldı.

TOBB Sanayi Veritabanı’na kayıtlı toplam 3.926 ürün içerisinden illerin üretebildiği ürün sayıları sıralamasında ilimiz Nevşehir 249 ürün sayısı ile 81 İl arasında 54. sırada yer alırken, Niğde 55, Yozgat 58, Kırşehir 61. sırada yer aldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla tanıtımı yapılan Sanayinin Liderleri Programı kapsamında veri analizi çalışması devam ediyor. ​

Buna göre TOBB Sanayi Veritabanı’na kayıtlı toplam 3.926 ürün içerisinde illerin üretebildiği ürün sayıları belirlendi. İllerin üretebildikleri ürünlerin çeşitliliğinin göstergesi olan analiz sonucunda 2.621 farklı ürün üretebilme kapasitesiyle İstanbul birinci olurken, 2.300 farklı ürün üretebilme kapasitesiyle İzmir ikinci, 1.954 farklı ürün üretebilme kapasitesiyle Ankara ise üçüncü oldu. Ankara’yı 1.757 farklı ürün üretebilme kapasitesiyle Kocaeli ve 1.598 farklı ürün üretebilme kapasitesiyle Bursa takip etti.

Sanayinin Liderleri Programı ile TOBB’a bağlı Odalar tarafından hazırlanan ve TOBB tarafından onaylanan sanayi kapasite raporlarının bir araya gelmesi ile oluşan, içerisinde 90 binden fazla üreticinin makine parkı, üretim, hammadde ve iletişim bilgilerinin yer aldığı TOBB Sanayi Veritabanı’na kayıtlı verilerden derlenerek, yaklaşık 4 binden fazla ürün için veri analizleri gerçekleştiriliyor ve buna göre sanayide lider iller belirleniyor.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.