banner461

Başkan İbaş’ın UNESCO 2021 Hacı Bektaş Veli anma yılı mesajı

Avanos Belediye Başkanı Celal Alper İBAŞ, UNESCO’nun, 2021 yılını, Hacı Bektaş Veli'yi anma yılı ilan etmesiyle ilgili basın açıklaması yaptı.

banner15
Başkan İbaş’ın UNESCO 2021 Hacı Bektaş Veli anma yılı mesajı
14 Mart 2021 Pazar 11:54

banner517
banner134

Avanos Belediye Başkanı Celal Alper İBAŞ, UNESCO’nun, 2021 yılını, Hacı Bektaş Veli'yi anma yılı ilan etmesiyle ilgili basın açıklaması yaptı.
2021 Hacı Bektaş Veli Yılı İlan Edildi.
Dünya üzerinde varlığıyla geçmişten geleceğe ışık tutan, düşünce ve felsefesiyle evreni aydınlatan en önemli değerlerden biri de hiç kuşkusuz Hacı Bektaş Veli'dir. UNESCO aldığı bir kararla, Pir Hacı Bektaş Veli'nin Hakk'a yürüyüşünün 750. yılını, yani 2021 senesini Hacı Bektaş Veli Yılı ilan etti. UNESCO bu yılı, bütün insanlığı sevgiye ve hoşgörüye davet eden, çağının ötesindeki veciz sözleriyle dostluğa ve barışa vurgu yapan Hacı Bektaş Veli ile özdeşleştirdi. UNESCO 2021'i
“İncinsen de incitme”
"Kadınlarınızı okutun"
“Her ne ararsan kendinde ara” 
"Düşmanınız dahi insan olduğunu unutmayın" 
“Bir olalım, iri olalım, diri olalım”
gibi benzeri bir çok eşsiz sözlerin sahibi olan, Hoca Ahmet Yesevi ocağında yetişen, 13. yy'da Anadolu topraklarının İslamlaşması ve Türkleşmesinde ve yine Osmanlı Devleti'nin kuruluşunda büyük rol oynayan, insanı merkeze koyan düşünce ve felsefesiyle bütün dünyayı etkileyen ulu zatlardan biri olan, Pir Hacı Bektaş Veli'ye ithaf etti. UNESCO tarafından alınan bu gurur verici karar, Hacı Bektaş Veli hazretlerinin Dergâhı'nın bulunduğu Hacıbektaş ilçesine komşu olmamız sebebiyle, biz Avanoslularda ayrı bir mutluluk yarattı. Avanos Belediyesi olarak, uzun yıllardır dostluk ve gönül bağımızın olduğu Hacıbektaş ilçemize, 2021 Hacı Bektaş Veli Yılı kapsamında yıl içerisinde düzenleyecekleri etkinliklerde üzerimize düşecek sorumluluklarda, severek katkı koyacağımızı beyan ediyoruz. Hacıbektaş ilçemize Hacı Bektaş Veli Yılı münasebetiyle yapacakları etkileşimlerde, şimdiden başarılar diliyoruz.
Bu eksende Pir Hacı Bektaş Veli'yi 750. Hakk'a yürüyüş yıl dönümünde saygı, hürmet ve özlemle yad ediyorum. 2021 UNESCO "Hacı Bektaş Veli Yılının, dünyamızda ve ülkemizde en başta sağlığa, barışa, huzura ve kardeşliğe vesile olmasını diliyorum. Hacı Bektaş Veli'nin dediği gibi                        
                                                  "Bir olalım, diri olalım, iri olalım"

                                                        Celal Alper İbaş
                                                  Avanos Belediye Başkanı


 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.